Slovenci bomo že v naslednjih dneh na svoje virtualne račune pri finančni upravi dobili nove bone, ki jih bomo lahko porabili za plačevanje turističnih namestitev, gostinskih storitev ali kulturnih prireditev. Boni so lani dodobra pomagali le delu turistične industrije. Kaj dosti si z njimi niso mogli pomagati tisti, ki se ukvarjajo s kongresnim turizmom, in mestni hoteli, za katere pri domačih turistih ni večjega zanimanja. Lani je bone prejelo 2.047.261 Slovencev in Slovenk, konec prejšnjega tedna pa je bila po podatkih Fursa unovčena manj kot polovica lanskih bonov oziroma 973.604 bonov v skupni vrednosti 138.771.872,72 evra.
Ni dovolj postelj za vse
Lanski boni so torej gonilo tudi letošnje zgodnje sezone. V najbolj priljubljenih turističnih krajih boste med konci tedna že težko našli prosto namestitev. Dodatni milijoni, ki jih bo v obliki bonov med potrošnike poslala vlada, bodo povpraševanje po turistični ponudbi še povečali, in pričakovati je, da se bodo predvsem na vrhuncu sezone cene povišale. Vprašanje je namreč, kje bodo Slovenci lahko bone porabili. Res je, da je čas za unovčenje do 31. decembra 2021, a morebitni nov val epidemije, ki se mu, kot kaže, jeseni zaradi slabe precepljenosti ne bomo mogli izogniti, bi čas za unovčenje lahko močno skrajšal, Slovenija pa ne premore dovolj turističnih postelj, da bi v njih v času ene sezone poleg tujih gostov letovali še vsi Slovenci. Po uradnih podatkih agencije Spirit iz leta 2017 je v Sloveniji namreč okoli 140.000 turističnih postelj v različnih namestitvah, vse od hotelov, apartmajev do kampov in planinskih domov ter koč. Številne namestitve se nahajajo tudi v mestih, ki slovenskim gostom niso tako zanimiva.
Trenutno stanje
Kot so nam povedali v podjetju HIT Alpinea, ki upravlja s številnimi hotelskimi objekti v Kranjski Gori, so bili pretekli konec tedna po zaslugi podaljšanega vikenda polno zasedeni. V naslednjih dneh naj bi bili 60-odstotno zasedeni, sredi julija pa spet pričakujejo znatno več gostov. »Obeti za sezono so zelo optimistični, vendar je nehvaležno napovedovati karkoli, saj se vse dogaja na 'last minute'. Gosti čakajo do konca, kakšna bo situacija, kljub – v tem trenutku – dobri epidemiološki sliki –, in se zato odločajo le par dni pred prihodom za rezervacijo hotela,« so nam sporočili iz vodstva podjetja. Kot pravijo, večino njihovih gostov predstavljajo slovenski državljani, med katerimi so tisti, ki plačujejo z boni, v manjšini. Cene, kot pravijo, niso spreminjali, so pa prilagodili paketno ponudbo.
Štirideset odstotkov jih plača z boni
V našem največjem turističnem podjetju Sava Turizem, ki upravlja s hoteli Moravskih Toplic, Radencev, Bleda, Bernardina, Strunjana in Izole, beležijo zasedenost na ravni lanske in pričakujejo, da bo celotna sezona primerljiva z lansko, ko je kar 40 odstotkov njihovih gostov nočitve plačalo s turističnimi boni. Kot kažejo prve rezervacije, bo večina njihovih gostov iz Slovenije, manjši del pa tujci iz okoliških držav. Glede na to, da imajo v ponudbi vse od petzvezdičnih hotelov do apartmajskih nastanitev, je zanimiv podatek, da je povpraševanje uravnoteženo tako glede krajev bivanja kot tudi glede vrste namestitev.
Cene enake kot lani
V Krkinih termah v Dolenjskih Toplicah, Šmarjeških Toplicah in obmorskem Talasu Strunjan so s trenutno zasedenostjo hotelskih kapacitet razmeroma zadovoljni. »Zanimanje domačih gostov je precejšnje, saj ti zaradi omejitve potovanj in turističnih bonov iščejo oddih v domovini. Pričakujemo postopno naraščanje obiska.« Kot pravijo, prevladujejo gostje iz Slovenije, precejšen del jih nočitve z zajtrkom plača s turističnim bonom. Cenovne politike v primerjavi z lani niso spreminjali.