ASCENT RESOURCES

Britanci preko Mira Senice od Slovenije zahtevajo 120 milijonov odškodnine

Primož Cirman, Tomaž Modic, Vesna Vuković / necenzurirano.si
1. 3. 2021, 20.00
Deli članek:

Za velikimi načrti britanskega podjetja Ascent Resources o črpanju plina v Prekmurju so ostale želje špekulantov po hitrem zaslužku na račun naše države. Kdo v Sloveniji jim pri tem pomaga?

STA
Britance zastopa odvetnik Miro Senica.

Britansko podjetje Ascent Resources je imelo pred leti velike načrte s črpanjem plina v Prekmurju. Ti se niso uresničili, saj skupaj s slovenskim partnerjem, podjetjem Geoenergo v lasti Petrola, nikoli ni dobilo dovoljenja za pridobivanje plina z metodo hidravličnega lomljenja (angl. fracking) na polju v Petišovcih. Britanci zato že od lani grozijo z vložitvijo tožbe na arbitražnem sodišču. Zdaj po informacijah Necenzurirano.si od slovenske države zahtevajo 120 milijonov evrov odškodnine.

Medtem v strogi tajnosti že potekajo pogovori o možni poravnavi. Rok za dogovor je 19. marec. Po informacijah Necenzurirano.si Britanci, ki jih zastopa odvetnik Miro Senica, v zadnjih tednih pritiskajo za sklenitev dogovora. Tožbo zaradi domnevne ekonomske škode in izpada načrtovanih prihodkov so pripravljeni umakniti, če bi jim naša država izplačala okrog 25 milijonov evrov. Priložnost za zaslužek na račun slovenske države so že zaslutili tudi špekulanti, ki zaradi informacij o možni poravnavi v zadnjih mesecih kupujejo večje pakete delnic podjetja Ascent Resources.

Uradnih informacij o pogovorih med državo in Britanci ni mogoče dobiti. »Ker pogajanja z iskanjem možnosti za sporazumno rešitev spora, ki so zaupne narave, še potekajo, vam na vaša vprašanja glede višine, datuma vložitve zahtevka, pričakovanega datuma odločitve ter ravnanj Republike Slovenije v tej fazi postopka ne moremo odgovoriti,« so za Necenzurirano.si pojasnili na državnem odvetništvu, ki v zadevi zastopa Republiko Slovenijo.

Zakaj slovenska vlada ne zavrne poravnave

Toda v zakulisju je že nekaj tednov burno. Kot so neuradno izvedeli, predlogu poravnave odločno nasprotuje mednarodna odvetniška družba Clifford Chance, ki jo je državno odvetništvo najelo za pomoč v zadevi. V pravnem mnenju so možnosti Britancev za uspeh na arbitražnem sodišču ocenili kot slabe. Po oceni tujih odvetnikov jim namreč ni uspelo dokazati očitanih kršitev pogodbe o energetski listini in investicijskega sporazuma z Veliko Britanijo, ki so podlaga za vložitev tožbe. Enakega mnenja so tudi uradniki iz posebne medresorske skupine, ki za državno odvetništvo pripravlja strokovne podlage iz okoljske in rudarske zakonodaje, mednarodnega prava in drugih področij.

Kljub temu iz slovenske vlade v zadnjem času prihajajo signali, ki možne poravnave ne izključujejo. Enajstega februarja je tako vlada Janeza Janše imenovala koordinatorja, ki ji mora poročati o dogajanju. To je postal Blaž Košorok, državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in nekdanji prvi mož Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). O tem vlada ni obvestila javnosti.

Košorok pogovorov z Britanci ni želel komentirati, a možnosti poravnave ne izključuje. Zakaj ne, če ima Slovenija na mizi mnenje mednarodne odvetniške družbe, ki jo močno odsvetuje? »Postopek še poteka. Na naši strani ga vodi državno odvetništvo. Slovenija je najela domače in tuje strokovnjake, ki delajo na zadevi. V vsakem primeru pa je treba pred odločitvijo preučiti tudi možne mednarodne posledice,« je dejal Košorok. Njegove besede bi lahko potrjevale neuradne informacije, da je v ozadju tudi močan diplomatski pritisk. Kakšno je njegovo osebno stališče do dogovora z Britanci, Košorok ni želel razkriti.

STA
Košorok zanika, da bi za britansko ponudbo vedel še pred uradnim imenovanjem.

Neznani financerji in špekulanti, ki kupujejo delnice

Še leto nazaj se je sicer zdelo, da so Britanci v izgubljenem položaju. Vrednost delnic Ascent Resources je zaradi neuspeha pri pridobivanju dovoljenj za črpanje plina v Prekmurju dosegla dno. Zamenjalo se je vodstvo podjetja, ki nekaj časa ni imelo denarja niti za vložitev tožbe proti Sloveniji.

Toda potem je prišlo do preobrata. Lani spomladi je podjetju Ascent Resources s tremi milijoni evrov za vložitev tožbe na pomoč priskočil neznani financer, ki ga Britanci do danes niso razkrili. Nato je podjetje najelo odvetniško pisarno iz Londona, ki je julija lani slovensko vlado obvestila o nameravani vložitvi tožbe. Oktobra so iz Ascent Resources sporočili, da so se začeli z Republiko Slovenijo neposredno pogajati o sporazumni rešitvi spora. V istem času so v podjetje začeli vstopati novi lastniki. Večji paket delnic je tako kupila družba Spreadex, ki se ukvarja s športnimi stavami. Tudi ostali delničarji so ugotavljali, da je šlo za špekulantski nakup. Edina možnost, da novi delničarji zaslužijo s svojim vložkom, je dogovor o poravnavi v Sloveniji.

V vmesnem času so se zahteve Britancev močno povečale. Na isti dan, ko je vlada za koordinatorja imenovala Košoroka, torej 11. februarja, je od podjetja Ascent Resources prejela novo oceno škode. Po naročilu odvetniške družbe Senica sta jo opravila ekonomista Aleš Ahčan in Mitja Slevec iz podjetja CSA svetovanje, ki je v zadnjem letu ustvarilo za 115.000 evrov poslov z javnimi naročniki, največ s Kontrolo zračnega prometa Slovenije in HSE (še v času, ko ga je vodil Stojan Nikolić). Ahčan in Slevec sta v dokumentu z oznako »zaupno« ugotovila, da so imeli Britanci z naložbo v Sloveniji okrog 50 milijonov evrov stroškov, utrpeli pa so še za približno 70 milijonov izgubljenih dobičkov. Skupaj so torej imeli za 120 milijonov evrov škode.

Branko Zunec
Predstavitev črpanja plina na naftno plinskem polju Petišovci. Od leve Miran Jug (Petrol Geoterm), Dusan Stopar (Geoenergo), Miha Valentincic (Geoenergo) in Dejan Bozic (Ascent Resources).

Kako so izračunali 120 milijonov evrov škode

Košorok zanika, da bi za britansko ponudbo vedel še pred uradnim imenovanjem, kot trdijo viri Necenzurirano.si. A potrdil je, da je bil v stiku z Mirom Senico. »Zdelo se mi je korektno, da ga obvestim o imenovanju na položaj koordinatorja. O tem sem obvestil tako državno odvetništvo kot ministra Jerneja Vrtovca,« je poudaril Košorok. Že nekaj dni po tem, ko so Britanci vladi poslali oceno škode, so posamezniki na britanskih spletnih forumih očitno vedeli nekaj več. Pisali so, da je Ascent Resources na dobri poti do sklenitve poravnave v Sloveniji, ki bo podjetju prinesla okrog 20 milijonov funtov, torej okrog 23 milijonov evrov. To pa je zelo blizu številki iz predloga Mira Senice.

Viri Necenzurirano.si ocenjujejo, da želijo Britanci z napihnjenimi vrednotenji škode povečati pritisk na slovensko stran. Ahčan in Slevec sta namreč v njuni oceni upoštevala pričakovane prihodke Ascent Resources v Petišovcih za naslednjih dvajset let, čeprav to podjetje sploh ne bi bilo imetnik koncesije, ampak bi jo imel njegov partner – podjetje Geoenergo v lasti Petrola. To je pogodbo o sodelovanju sklenilo s podjetjem Ascent Slovenia, ki je registrirano na Malti, njegov lastnik pa je britanski Ascent Resources.

Po informacijah Necenzurirano.si Britanci še vedno niso predložili jasnih dokazov, koliko denarja so sploh vložili v oživljanje plinskih vrtin v Pomurju. V vsakem primeru bodo to morali storiti na arbitražnem sodišču. Njihov glavni argument v tožbi naj bi bilo domnevno politično vmešavanje slovenske vlade v postopke na agenciji za okolje. Kot je znano, se je nekdanji minister za okolje in prostor Jure Leben že novembra 2018 znašel na udaru uprave podjetja Ascent Resources, ker je uvedel izredni nadzor nad pridobivanjem dovoljenj za črpanje plina v Petišovcih. Agencija za okolje je sicer že nekaj mesecev pred tem izdala preliminarno mnenje, da bi morali Geoenergo in Britanci pred tem opraviti presojo vplivov na okolje. Njeno odločitev pa je lani potrdilo tudi upravno sodišče.

Profimedia
Britanci še vedno niso predložili jasnih dokazov, koliko denarja so sploh vložili v oživljanje plinskih vrtin v Pomurju.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno