Premier Janez Janša je v petek dejal, da se bodo morali poslanci Desusa do srede, ko je sestanek koalicije, izreči, ali sodelujejo z vlado ali so klasična opozicija "brez kadrovskega razreza v vladi glede na koalicijsko pogodbo". Navedel je, da "na razmerje sil in podporo vladi ne odločajo neposredno organi strank, ampak poslanci v parlamentu", in da stališče vseh članov poslanske skupine Desus glede tega še ni jasno.
Ko se bodo izrekli, bo Janša predlagal novega ministra za zdravje. Če poslanci Desusa vlade ne bodo podpirali, pa bo po Janševih besedah odprto tudi vodenje kmetijskega resorja. Minister za kmetijstvo iz "upokojenskih" vrst namreč tudi po izstopu Desusa iz koalicije ostaja na funkciji, medtem ko je Tomaž Gantar z mesta ministra za zdravje odstopil.
Vodja poslancev Desusa Franc Jurša v petkovi izjavi zaključkov ni želel napovedovati, je pa pojasnil, da se v katerem koli mandatu težko vidi v ekstremni opoziciji.
Po mnenju poslanca Branka Simonoviča pa bi potem, ko je njihov predsednik Karl Erjavec umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade in se je postopek konstruktivne nezaupnice ustavil, poslancem kazalo iti v konstruktivno opozicijo, v kateri si bodo prizadevali za uresničevanje strankinega programa. Simonovič predloga konstruktivne nezaupnice sicer ni podpisal.
Veliko je bilo ugibanj tudi o tem, da utegnejo nekateri poslanci Desusa kot opozicija z vlado podpisati sporazum o sodelovanju, a se uradno o tem ne izrekaj