Glede na zbrane odzive s terena je predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj povedala, da so v večini primerov vrtci prejšnji teden res sprejemali samo najnujnejše primere. Se je pa prejšnji teden po njenih besedah nakazovala potreba po več oblikah varstva, a se napovedi niso uresničile. Danes je bilo sicer nekoliko več otrok kot prejšnji teden, vendar manj kot se je pričakovalo.
V vrtcih so tudi ugotavljali, da nekateri delodajalci nekako ne dovolijo zaposlenim, da bi koristili pravico do odsotnosti z dela zaradi varstva otroka, je povedala Bogatajeva in dodala, da je ponekod težko zagotavljati normativ šestih otrok v skupini, kot to priporoča Nacionalni inštitut za javno zdravje. V Vrtcu Škofja Loka, kjer je Bogatajeva ravnateljica, je ta teden vključenih nekoliko več otrok kot prejšnji teden.
V Vrtcu Pedenjped Novo mesto, kjer sicer skrbijo za varstvo okoli 750 otrok, so danes v nujno varstvo sprejeli okoli 135 otrok, kar je malenkost več kot v začetku prejšnjega tedna, je za STA povedala ravnateljica vrtca Meta Potočnik. V vrtcu so glede na napovedi pričakovali, da bo potreb po nujnem varstvu ta teden več kot prejšnji. Čeprav bi lahko delo organizirali v manj enotah, so se raje odločili, da skupine razdelijo v več enot z razlogom, da so skupine otrok in zaposlenih čim bolj narazen, je še pojasnila.
Medtem ko so prejšnji teden v Vrtcu Trbovlje v nujno varstvo imeli vključenih okoli šest odstotkov sicer vključenih otrok, je ta teden delež okoli deset odstotkov, in sicer je danes v nujno varstvo vključenih 53 otrok od 536, pa je povedala ravnateljica tega vrtca Daša Bokal. Povečanje so glede na napovedi staršev tudi pričakovali. Delo imajo organizirano samo v eni enoti, enoti Pikapolonica.
V Vrtcu Najdihojca Ljubljana, kjer skrbijo za varstvo okoli 746 otrok, so pretekli teden v nujno varstvo sprejeli 52 otrok oz. okoli sedem odstotkov, danes pa se je v nujno varstvo vključilo 71 otrok ali devet odstotkov, je za STA pojasnila ravnateljica vrtca Andreja Škvarč. Sprejemajo otroke vseh staršev, ki so izrazili potrebo po varstvu. "Otroke bomo sprejemali, dokler ne bo drugačnih usmeritev vlade," je dejala in izrazila upanje, da bo teh omejitev kmalu konec v dobro otrok.
Tudi Vrtec Medvode, kjer je letos vpisanih 706 otrok, je odprt za otroke staršev, ki potrebujejo nujno varstvo. V vrtcu po besedah ravnateljice Romane Epih danes ne beležijo dodatnega prihoda otrok glede na prejšnji teden. "Zaradi zagotavljanja zmanjšanega števila otrok v skupinah smo otroke iz sedmih enot na osmih lokacijah združili v štiri enote - Ostržek, Pirniče, Preska in Smlednik. Število otrok je enako kot v prejšnjem tednu, to je osem odstotkov od celotnega števila vključenih," je navedla Epihova. Zaenkrat v vrtcu nimajo težav, a si želijo, da bi bili lahko znova odprti za vse otroke.
Za nujno varstvo je odprtih tudi nekaj zasebnih vrtcev, čeprav se v nekaterih občinah ti še vedno soočajo s položajem, ko župani sklepe o odprtju vrtca izdajo samo za javne vrtce, ne pa tudi za zasebne, čeprav jim je ministrstvo z novim obvestilom prejšnji teden dalo to možnost oz. nalogo, je dejala predsednica Združenja zasebnih vrtcev Slovenije Taja Steblovnik.
Poudarila je še, da zasebni vrtci striktno zahtevajo potrdila, da morajo starši delati, in tako malčke sprejemajo samo za nujno varstvo. Sicer pa so nekateri zasebni vrtci zaprti, ker ni bilo izraženih zadosti potreb, nekateri pa zaradi ugotovljenih okužb, je dodala. Po njenih besedah je položaj poslabšala tudi odločitev pristojnih, da niso izdajali karanten in so posledično v službo in v vrtce odhajali tudi tisti, ki so imeli z okuženimi bližnje stike.
Seznam vrtcev, ki zagotavljajo nujno varstvo, je objavljen na spletni strani ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. V seznamu je trenutno navedenih 274 zavodov, seznam pa se dopolnjuje.