Slovenija

Virtualna konferenca Zdravje in zdravstvo prihodnosti: vpeljava inovacij in novih tehnologij

R.T.
16. 10. 2020, 12.58
Posodobljeno: 16. 10. 2020, 13.04
Deli članek:

Udeleženci razprave v okviru virtualne konference Zdravje in zdravstvo prihodnosti, ki jo je organiziral Mednarodni forum znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, so izpostavili trenutno epidemijo covida-19 kot priložnost, da se v zdravstvu uvedejo inovacije in nove tehnologije, obenem pa poudarili tudi pomen drugih raziskav.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

»Če smo se v tej krizi naučili to, da moramo biti ves čas pripravljeni, smo se naučili veliko,« je v okviru virtualne konference Zdravje in zdravstvo prihodnosti, ki jo je organiziral Mednarodni forum znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, povedal državni svetnik za področje zdravstva in predsednik komisije državnega sveta za socialno skrbstvo, delo, zdravje in invalide Peter Požun. Dodal je, da je sedaj ključno vprašanje, kako v drugem epidemičnem valu ohraniti dostopnost zdravstva za bolnike, ki nimajo novega virusa. »Kljub enormnim vlaganjem v razvoj cepiv in zdravila za covid-19, države ne smejo pozabiti tudi na druge raziskave v zdravstvu,« pa je strnila vodja oddelka za zdravje pri OECD Francesca Colombo, ki je prepričana, da je epidemija, ki je bila velik šok za zdravstvene sisteme, pokazala, da potrebujemo bolj odporne sisteme, zdravstvo pa mora iz krize iziti bolj močno. Ukrepi za covid-19 se morajo po njenem prepričanju nanašati tudi na socialne dejavnike, ki vplivajo na zdravstveno stanje ljudi. 

Posveti na daljavo z uporabo novih tehnologij 

»V času prvega epidemičnega vala smo bili zaradi ustavitve nenujnih zdravstvenih programov in slabše dostopnosti do zdravstva prisiljeni uvajati digitalne storitve tako na primarni kot bolnišnični ravni zdravstvenega sistema,« je povedal generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Marjan Sušelj. Tako so omogočili posvete in določeno zdravljenje na daljavo tudi z uporabo novih tehnologij. »To se je uveljavilo na silo, a smo potem ugotovili, da bi lahko hitre rešitve prevedli v stalen način dela,« je poudaril. Dodal je, da nameravajo te projekte v zdravstveni sistem kot stalnico začeti uvajati decembra. Pri projektu ustvarjanja digitalnega dvojčka za državo sodelujejo z Ministrstvom za javno upravo. Cilj je povezati najrazličnejše podatke v zdravstvu, da bi lahko v realnem času prišli do rešitev za ključna vprašanja. »Tako bi se izognili emotivnemu odločanju, kaj je prava reakcija v tistem trenutku,« je pojasnil Marko Grobelnik, raziskovalec z Inštituta Jožeta Štefana.

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!