Premier Janša je v petek na Twitterju delil prispevek Nove 24 TV, v katerem je ta razkrila domnevno identiteto omenjenega sprehajalca, hkrati pa navaja, da naj bi šlo "za radikalnega titoista in zagovornika Antifa". Televizija je na svoji spletni strani tudi navedla, da pri tem dogodku "ne gre izključiti možnosti o načrtni provokaciji Slovenske vojske in s tem tudi vlade z namenom insceniranja incidenta".
Tržačan Daniel Malalan je za RTV Slovenija ponovil, da je 7. maja z orožjem vanj meril slovenski vojak, misleč, da je prebežnik. Pojasnil je, da je vojaku na obrazu videl, da se je zmotil in da zato ni hotel "v nobeno tožbo". "Nimam nič proti Slovenski vojski, nič proti temu vojaku," je dodal, danes poroča portal RTV Slovenija MMC.
Že po prvih namigih, da naj bi šlo za lažno novico, je z željo, da se resnici pride do dna, incident prijavil policiji, je povedal. Želel je ostati anonimen, ko pa so nekateri mediji objavili njegovo ime in ga začeli napadati, se je odločil javno spregovoriti. "Imam svoja prepričanja, ki so antifašistična, gotovo, ker smo na tem teritoriju, kjer Slovenci v Italiji živimo, imeli 25 let fašizma," je poudaril.
Izpostavil je, da ni član nobene politične stranke in da nima razloga, da bi lagal. Boli ga, ker so lažne obtožbe prizadele tudi njegove najbližje. "Mislim, da je bil ta drugi napad novinarjev slabši kot napad vojaka na začetku," je dejal.
Ni ga strah
Ni ga strah, pravi, ga pa nenehno spremljata neprijeten občutek in jeza, ker je bil blatenja deležen od matične domovine: "Hočem, da se ta zgodba zaključi čim prej, gotovo z nekimi opravičili meni in, mislim, tudi naši manjšini v Italiji, ker smo zavedni Slovenci." Kot taki, dodaja, se vsak dan borimo za slovenski jezik in kulturo.
Dogodek preiskuje Obveščevalno-varnostna služba obrambnega ministrstva. Načelnik generalštaba Slovenske vojske, brigadir Robert Glavaš je prejšnji teden zagotovil, da bodo dogodek raziskali.