Z območja bioplinarne v Lendavi je v zadnjih dneh znova zavel smrad, zaradi česar sta se na teren malo po 14. uri odpravila župan občine Janez Magyar in medobčinski inšpektor Miran Doma. Iskala sta izvor smradu, črno smrdečo snov pa sta najprej opazila v potoku Kopica za bioplinarno, so včeraj v izjavi za javnost navedli na Občini Lendava.
Na občini so pojasnili še, da so »vidne sledi namernega izlitja sporne snovi« našli tudi na drugi strani bioplinarne, in sicer na njivi pšenice, ki je bila "posušena oziroma ožgana." Še več, Magyar je pod posušeno travo našel skrite gasilske cevi, ki so bile na polje speljane od fermentorjev bioplinarne. Kot je ugotovil župan, so tekočino po ceveh namerno speljali iz bioplinarne in jo spustili čez njivo, kjer je delno uničila pridelek, od tam pa je tekla v potok Kopica. Potok naj bi bil uničen oziroma po prvih ugotovitvah brez kisika, je povedal župan.
Obvestil je policijo, ki se je tam nato znašla v družbi kriminalistov. Ti so pričeli s kriminalistično preiskavo. O dogodku so obvestili tudi vodjo sektorja območja Mure pri Direkciji za vode Antona Kusteca, ta pa je na teren poslal tudi njihovega predstavnika ter obvestil izvedenca za nevarna izlitja v vodotoke sektorja območja Drave.
Sumljiva črna tekočina
Kot danes poroča STA, so iz lendavske bioplinarne pri Trimlinih pred dnevi odvažali sporni digestat, čeprav bi morali po odredbi okoljskega inšpektorata pred slabim mesecem ustaviti vse aktivnosti, včeraj pa so iz bioplinarne v potok Kopica spustili sumljivo črno tekočino. Na občini zato zahtevajo ukrepanje pristojnih organov in pregon storilcev. "Sporna dejanja in kršitve so nezakonite in to je dejstvo, zato pričakujemo in zahtevamo ukrepanje," je ob predstavitvi težav z omenjeno bioplinarno danes poudaril Magyar.
Okoljska inšpektorica je namreč 19. aprila prepovedala vsako dejavnost v bioplinarni, ker so iz nje na njive vozili digestat, za katerega ni bilo jasno, ali je primeren za gnojenje ali pa je nevarni odpadek. Digestat so odlagali v bližini hiš in je smrdel, inšpektorica je naročila vzorčenje in prepovedala odvažanje iz bioplinarne, ki ne obratuje. V njej je od leta 2016 ostalo 24 tisoč ton digestata, nekaj so ga odpeljali na Madžarsko. Zastopnik lastnika je takrat povedal, da so čistili fermentorje in po prijavi dela ustavili.
Občina nima vzvodov
Državna okoljska inšpektorica je ob današnjem nadzoru med drugim zahtevala, da sporno tekočino prečrpajo iz potoka. Magyar ob tem pojasnjuje, da občina nima vzvodov za ukrepanje in ne more zaščititi občanov, saj občinski inšpektorji nimajo pooblastil za ukrepanje, občina pa tudi ni stranka v postopku, ko gre za pridobivanje dovoljenj. Občinski svet bo zato predlagal spremembo zakona, tako da bi bila občina vključena v postopke, tudi za novo okoljevarstveno dovoljenje. Prav tako pa naj bi sprejel sklep, da ne dovolijo odlaganja ostankov na polja v občini.
Velika težava je tudi to, da javnosti - in občini - še vedno ni znan kupec bioplinarne. Ta je bila nekoč last podjetja Ecos, ki je končalo v stečaju, decembra pa jo je kupilo neznano podjetje Egytec Energy, ki je v 100-odstotni lasti Mohameda Fekry El-Saidya z naslovom v Belgiji. Podjetje ima sedež oziroma poštni nabiralnik na naslovu Stegne 35 v Ljubljani.
Aprila letos je predstavnik lastnika predstavnike občine povabil na obisk v bioplinarno in jim po besedah župana Magyarja obljubil, da bodo delali zakonito. A župan zdaj pravi: "Ne verjamemo jim, ker so zlorabili naše zaupanje."