Logar je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal, da je Slovenija v pandemiji novega koronavirusa po epidemiološki sliki relativno izenačena s Hrvaško, Madžarsko in Avstrijo. Po testiranju na milijon prebivalcev je izenačena z Avstrijo, glede na število okuženih in smrtnih primerov na milijon prebivalcev z Madžarsko in Hrvaško, Avstrija pa je pri tem kazalniku nekaj slabša, je navedel.
Napovedal je, da se bo v petek srečal s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom, s katerim bosta pregledala sodelovanje in izpostavila "problemske točke". Hrvaška je za zdaj edina država, iz katere je možen vstop v Slovenijo brez omejitev.
Prihodnji teden je predviden obisk slovensko-madžarske meje, še naprej pa bodo potekali pogovori tudi z avstrijsko stranjo, je napovedal. Italija za zdaj po njegovih besedah še ne izpolnjuje epidemioloških pogojev za dodatne sprostitve na meji.
Logar je poslancem zagotovil, da bo Slovenija naredila vse, kar je v njeni moči, da se režim na mejah s sosednjimi državami do 1. junija normalizira.
Odnosi Slovenije in EU S Kitajsko
Na vprašanje poslanca Nika Prebila (LMŠ) glede premisleka o odnosih Slovenije in EU s Kitajsko po koncu pandemije je Logar odgovoril, da je trenutna kriza pokazala, da so bile države EU preveč odvisne od kitajske proizvodnje zaščitne in medicinske opreme. Opozoril je, da smo na lovorikah gospodarskega uspeha pozabili na kritične dobavne in proizvodne verige, ki so nujne za normalno delovanje v kriznih razmerah.
Slovenija zato znotraj EU opozarja na probleme, ki so se izpostavili v tej krizi, kot so pretirana odvisnost od enega trga, vzpostavitev nujnih proizvodnih verig opreme, ki je kritična za normalno delovanje v kriznih razmerah, in zagotavljanje kibernetske varnosti, je poudaril Logar. Po njegovih besedah bi morala imeti EU takoj na voljo zmogljivosti, ki bi v primeru krize pokrile najnujnejše potrebe.
"Če bi EU to že imela vzpostavljeno (...), se nikoli ne bi izpostavilo vprašanje solidarnosti, ker bi bilo jasno, da imamo na voljo dovolj zalog, da pomagamo drugim državam. Ker pa tega ni bilo, so države med seboj tekmovale na kitajskem trgu, da so si uspele zagotoviti dovolj opreme za svoje potrebe," je opozoril. Na podlagi tega je Slovenija skupaj s predsedujočim triom prilagodila prioritete svojega predsedovanja EU v drugi polovici prihodnjega leta. V prvem stavku bo tako omenjen covid-19.
Slovenija se preveč približuje Madžarski?
Ob pripombi opozicijskih poslancev, da se Slovenija preveč približuje Madžarski in Poljski, ki po njihovem mnenju nista ravno vzor demokratičnih držav, se je zunanji minister zahvalil tema dvema državama za pomoč v zaščitni opremi in pri prevozu slovenskih državljanov, ki so zaradi pandemije obtičali v tujini.
Poudaril je, da je Slovenija jedrna članica EU, ob tem pa spomnil na strategijo slovenske zunanje politike, v kateri piše, da Slovenija znotraj EU v skladu s svojimi strateškimi interesi sodeluje z vsemi zainteresiranimi partnerji, predvsem pa se povezuje s podobno mislečimi državami, prednostno s srednjeevropskimi oz. državami višegrajske skupine, katere članici sta poleg Poljske in Madžarske še Češka in Slovaška.
Na vprašanje poslanke Meire Hot (SD) o stališču Slovenije glede izraelskih načrtov za priključitev delov Zahodnega brega je Logar odgovoril, da bi šlo v primeru enostranske priključitve za kršitev mednarodnega prava. "Naš interes je zagotoviti stabilnost in varnost Bližnjega vzhoda, zato izpostavljamo potrebo po medsebojnem dogovarjanju in iskanju soglasja. Enostranski ukrepi namreč ne vodijo k soglasju in rešitvi tega problema," je poudaril. Slovenija bo po njegovih besedah naredila vse, kar je v njeni moči, da se pogovori nadaljujejo in da se išče rešitev, ki bo pripeljala do vzpostavitve dveh držav.