Sporni dodatki

Od rektorja in šolskega ministrstva pričakujejo ukrepanje

G.G./STA
25. 10. 2019, 12.27
Posodobljeno: 25. 10. 2019, 12.30
Deli članek:

V Visokošolskem sindikatu Slovenije (VSS) pričakujejo, da bodo pristojni organi sporne prakse izplačil dodatkov zaposlenim na Univerzi v Ljubljani raziskali, odgovorni pa zanje odgovarjali. Od rektorja in šolskega ministrstva pričakujejo ukrepanje, da v prihodnje do zlorab ne bo več prihajalo.

Wikipedia
Univerza v Ljubljani

V VSS so ocenili, da je medijska objava podatkov o visokih izplačilih pomembna, saj razkriva sporne prakse in pomanjkljivosti sistema, hkrati pa odpira pomembna vprašanja o ustreznosti opredelitve javne službe in tržne dejavnosti univerz, razmerja med njima in obsega tržne dejavnosti. Opozorili so, da je treba ločiti med izplačili, ki imajo v javnem plačnem sistemu jasno funkcijo plačevanja dodatnega opravljenega dela in so regulirana in omejena, ter izplačili, ki niso omejena, zlasti izplačili na podlagi avtorskih in podjemnih pogodb, pogodb s povezanimi pravnimi osebami ter izplačili delovne uspešnosti iz naslova prodaje na trgu.

Rektorja ljubljanske univerze Igorja Papiča in druge pristojne institucije so v VSS pozvali k reviziji izplačil, podjemnih pogodb in povečanega obsega dela iz naslova prodaje na trgu na vseh članicah univerze ter k javni objavi revizijskih poročil. Hkrati so ga pozvali, naj zahteva dosledno spoštovanje določb pravilnika, ki omejuje nelojalno konkurenco profesorskih podjetij fakultetam, ter ga dopolni, če je ta premalo jasen.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Opozorili so na problem visokih izplačil iz tržne dejavnosti, "od katere bi fakultete lahko nekaj imele, a jo profesorji speljejo v svoja zasebna podjetja". Menijo, da bi morali biti sankcionirani tudi posamezniki, ki z obsežno tržno dejavnostjo opuščajo svoje osnovno delo in nalagajo izvajanje poučevanja, za katerega sami prejemajo plačo, podrejenim sodelavcem, npr. asistentom in mlajšim raziskovalcem, pri temeljnem raziskovanju pa si pomagajo s prisvajanjem avtorstev podrejenih kolegov.

Možnost omejitve zlorab v VSS vidijo tudi v zakonski omejitvi kopičenja dodatnih izplačil poleg osnovne plače. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport so zato pozvali, naj se jasno opredeli do javnih razkritij in predstavi zakonske rešitve, ki bi v bodoče preprečile sporne prakse in netransparentnost. "Pozivamo ga, naj preuči ustreznost definicije javne službe v dejavnosti visokega šolstva ter razmisli o opredelitvi tržne dejavnosti in njenega obsega v visokem šolstvu," so zapisali.

Poleg tega so v VSS pozvali k vzpostavitvi zakonodajnega okvira, ki bo zagotavljal, da bodo univerze lahko primarno v celoti izpolnjevale svoje temeljno poslanstvo izvrševanja javne službe na področju pedagoškega in raziskovalnega dela, ki ne sme biti kakorkoli podrejeno ali odvisno od tržne dejavnosti.