Interna pravila

Kako mora biti urejen slovenski policist?

S.S.
6. 9. 2019, 06.52
Posodobljeno: 30. 9. 2019, 13.50
Deli članek:

Slovenski policisti imajo lahko od spomladi, ko je prišlo do spremembe internega pravilnika, tetovaže tudi na vidnih mestih, a z določenimi omejitvami. Za policiste pa obstajajo še nekatera druga zanimiva interna pravila, ki zadevajo osebno urejenost, urejenost brk in brade …

Shutterstock
Precej stroga pravila v policiji veljajo glede brk in brade.

Na podlagi dolgoletnih prizadevanj Sindikata policistov Slovenije (SPS) je marca prišlo do spremembe oziroma dopolnitve Pravilnika o policijski uniformi in nadomestilih v zvezi s tetovažami, ki jih smejo imeti policisti »v skladu z družbeno sprejemljivimi normami«.

Drugi odstavek 9. člena omenjenega pravilnika določa: »Policistke oziroma policisti smejo imeti na vidnem mestu, razen po glavi in vratu, tetovaže in druge podobne poslikave po telesu v nevpadljivih barvah, če se z njimi ne spodbuja ali razpihuje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, ki temeljijo na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti, spolu, barvi kože, poreklu, premoženjskem stanju, izobrazbi, družbenem položaju, političnem ali drugem prepričanju, invalidnosti, spolni usmerjenosti, ali če se z njimi ne krni ugled policije na drug način (na primer ponižujoče, seksistične ali nasilne podobe).«

Deset centimetrov je v vseh pogledih premalo

Vodstvo policije je sicer najprej predlagalo, da bi bile tetovaže na vidnih mestih lahko velike le deset centimetrov, vendar je sindikat temu nasprotoval, češ »da takšna določba v praksi prinese dodatne težave v razumevanju te pomembne spremembe za zaposlene v policiji«. Vodstvo policije je pomislekom SPS prisluhnilo. Na vratu in glavi pa so tetovaže prepovedane za vse bodoče nove policiste. Sprememba internega pravilnika je v tem delu sledila modelu islandske policije na način, da ne velja retroaktivno in tako ne postavlja v slabši položaj tistih zaposlenih v policiji, ki takšne tetovaže že imajo.

Brezhibna pričeska, čisti in postriženi nohti

Kot rečeno, za zaposlene v policiji veljajo še nekatera zanimiva pravila, ki so javnosti manj znana. Pravilnik v 7. členu določa osebno urejenost policistk in policistov. Lase si lahko policisti in policistke obarvajo le z barvami naravnega videza, pričeska mora biti brezhibno urejena: »Policisti morajo imeti lase kratko in simetrično postrižene ali pobrite, brez izrazitih prehodov (na primer irokeza) in počesane. Pri pokončni drži glave lasje spredaj ne smejo zakrivati oči in zadaj ne smejo segati čez rob ovratnika in ne smejo ovirati nošenja predpisanega pokrivala. Policistke morajo imeti lase počesane, postrižene, segajoče največ do ramen ali spete tako, da spredaj ne zakrivajo oči in da ne segajo čez rob ovratnika in ne ovirajo nošenja predpisanega pokrivala. Na svečanih dogodkih imajo policistke lahko razpuščene lase. Ličenje ne sme biti vpadljivo.« Za vse pa velja, da morajo imeti nohte čiste in postrižene tako, da ne segajo čez konice prstov.

Izjemno stroga pravila glede urejenosti brade

V 8. členu Pravilnik določa urejenost brk in brade: »Policisti morajo imeti brke simetrično pristrižene in urejene. Dlake ne smejo segati čez zgornjo ustnico. Ob kotičku ustnic ne smejo segati pod spodnjo ustnico, vstran pa največ en centimeter. Po ostalem delu obraza morajo biti policisti gladko obriti. Brado morajo imeti simetrično urejeno in dnevno negovano tako, da so robovi in ostali del obraza gladko obriti. Dlake brade ne smejo biti krajše od pet milimetrov in ne daljše od 20 milimetrov.« V 10. členu pravilnik določa nošenje sončnih očal: »Policistke oziroma policisti lahko nosijo le sončna očala, ki imajo stekla standardnih barv (črna, modra, zelena, siva, rjava). Okvir očal je lahko črne, modre ali kovinske barve. Sončna očala po svoji obliki in velikosti ne smejo izstopati ali kvariti videza uniforme. Med postopkom z osebami sončnih očal ne smejo nositi, razen če imajo zdravniško spričevalo, ki predpisuje nošenje sončnih očal.«