MESTNI SVETNIKI

Računalniki za eno sejo mesečno

Luka Tetičkovič
27. 2. 2019, 06.56
Deli članek:

Na Ptuju so se odločili za precej negospodaren najem prenosnikov tekom mandata. Kakšna je praksa po drugih mestnih občinah?

Lenovo
Računalnik Lenovo IdeaPad 330 je maloprodajno mogoče dobiti za 500-600 evrov.

Z Mestne občine Ptuj (MOP) so nam sporočili, da 29 prenosnikov za mestne svetnike po pogodbi najemajo za 729,56 evra z vključenim DDV mesečno. Preračunano bodo torej za strošek najema v tem mandatu odšteli 35.018,88 evra. Po preteku bodo računalnike seveda vrnili.

Gre za računalnike znamke Lenovo IdeaPad, tip 330-15IKBR, ki z licenčnim operacijskim sistemom Windows maloprodajno stanejo med 500 in 600 evri. Če temu znesku prek palca dodamo še 200 evrov, kolikor bi v najdražjem primeru znašal najem in vzdrževanje programske opreme Office, pridemo do zneska 800 evrov, kakršen je bil sicer tudi znesek, ki so ga za računalnik posameznega mestnega svetnika odšteli na Mestni občini Kranj. Če to pomnožimo s številom ptujskih mestnih svetnikov (29), dobimo številko 23.200 (evrov).

Za ta znesek bi MOP računalnike lahko kupila in jih po koncu mandata obdržala, prodala ali celo podarila kateri od dobrodelnih organizacij ali javnih zavodov v svoji sestavi. Vsaka od teh treh možnosti bi bila za MOP veliko bolj gospodarna. Vendar so se raje odločili za najem. Za to bodo, preračunano, plačali slabih 12 tisočakov več, po preteku pogodbe pa bodo morali računalnike vrniti.

Najemni model racionalnejši?

Na MO Ptuj so glede teh vprašanj pojasnili, da je strošek nakupa dokaj visok enkraten strošek, medtem ko najemni model stroške porazdeli skozi štiri leta. To je le delno res, saj bi se mestna občina lahko zadolžila, računalnike kupila in nato v istem časovnem obdobju odplačevala precej gospodarnejše posojilo. Dodajajo, da so v najem vključeni stroški vzdrževanja in popravil, zato ni nepredvidenih dodatnih stroškov. Tudi to bi se verjetno dalo gospodarneje rešiti z nakupom podaljšanega garancijskega jamstva.

Ptujska županja Nuška Gajšek je odločitev o najemu računalnikov podedovala od prejšnjega župana Mirana Senčarja, ki je javno naročilo sprožil zgolj dva dni pred koncem mandata. Javnega naročila manjše vrednosti tudi ni obravnaval mestni svet, saj je po uradnih informacijah iz MO Ptuj šlo preko strokovnih služb.

Na težave pa ptujski občinarji naletijo tudi pri podarjanju odslužene računalniške opreme. Donatorske pogodbe so namreč tvegane, »saj za to opremo ne moremo garantirati brezhibnega delovanja in zagotavljati vzdrževanja«. Povrhu ne morejo podarjati licenčne programske opreme, na občini pa očitno nimajo niti informatika, ki bi na odslužene računalnike znal namestiti brezplačen odprtokodni operacijski sistem in jih tako pripraviti na predajo kateremu od javnih zavodov v sestavi občine.

Mestni svetniki potrebujejo dostop do gradiva

Sporočili so še, da so novi računalniki za mestne svetnike praksa že četrti mandat zapovrstjo, tokrat pa so jih prvič najeli, in ne kupili. S tem ko imajo vsi mestni svetniki enotni računalnik, je zagotovljeno, »da imajo svetniki vedno dostop do gradiva, kar zagotavlja kontinuiranost delovanja mestnega sveta«. Na Ptuju namreč gradivo po klasični pošti pošiljajo le, če mestni svetnik to izrecno zahteva.

Murskosoboški svetniki znajo glasovati tudi brez računalnika

Vprašanja, ali računalnike mestnim svetnikom kupujejo, smo naslovili tudi na druge občine. V Murski Soboti računalnikov mestnim svetnikom še nikoli do zdaj niso kupili, v Kranju pa jih kupujejo po ceni 800 evrov, kar smo že povzeli malo prej. Ob tem so na MO Kranj že predlagali, da bi javno naročilo za nakup te opreme izvedli prek Skupnosti občin Slovenije. Tako bi nemara tudi prihranili, saj bi se oprema zaradi ekonomije obsega pocenila.

Precej bolj gospodarni so tudi na MO Celje, kjer računalnike mestnim svetnikom sicer priskrbijo, a le tistim, ki za to izrazijo potrebo, »in ne avtomatično vsem ob začetku mandata«. Ob tem ne kupujejo novih računalnikov, temveč jih priskrbijo s seznama, ki ga določi služba za informatiko.

Skromnejši so tudi v MO Maribor, kjer se za najem niso še nikoli odločili. So pa opremo za svetnike kupovali, vendar iz sredstev za delovanje klubov svetnikov. Vsa oprema nato ostane v lasti MO Maribor in jo je treba vrniti. Cene so po navedbah iz občine različne, preko palca med 350 in 450 evri. V novem mandatu nakupa še niso izvedli.

Elitebooki za ljubljanske svetnike

Do svetnikov so bolj uvidevni v MO Ljubljana, kjer so za 22 Hewlett Packard EliteBookov dali 935 evrov po kosu. 17 svetnikov pa je prejelo skromnejši tablični računalnik Lenovo Thinkpad 10, ki je stal 656 evrov z vključenimi davki, po kosu.

STA
Mestna občina Ptuj