Trg dela

Kje so talentirani kadri? Podjetja v težavah

T.L./STA
31. 1. 2019, 20.45
Posodobljeno: 31. 1. 2019, 20.53
Deli članek:

Tehnologija v dobi digitalizacije spreminja načine opravljanja dela in ustvarja delovna mesta, ki zahtevajo nova znanja. Rezultat je pomanjkanje talentiranih kandidatov na trgu dela.

Profimedia
Podjetja imajo težave pri iskanju talentiranih kadrov, tudi v Sloveniji.

Kar 45 odstotkov podjetij po svetu ne najde ustrezno talentiranega kadra za prosta delovna mesta, kar je dve petini več kot leta 2017 in največ v zadnjem desetletju. V Sloveniji je takšnih delodajalcev 40 odstotkov, so ugotovili v podjetju ManpowerGroup, potem ko so o težavah pri iskanju delavcev povprašali delodajalce iz 43 držav.

Odgovori 39.195 delodajalcev

Tehnologija v dobi digitalizacije spreminja načine opravljanja dela in ustvarja delovna mesta, ki zahtevajo nova znanja. Rezultat je pomanjkanje talentiranih kandidatov na trgu dela. Kakšne težave imajo pri iskanju talentov ter katere spretnosti je najtežje najti in zakaj, so zato v okviru raziskave povprašali 39.195 delodajalcev v šestih različnih industrijskih sektorjih.

Kot je pokazala raziskava, se v prav vsaki industriji pojavlja problem pomanjkanja talentiranih kadrov. "Tako kot se spreminjajo oblike zaposlovanja, se spreminjajo tudi zahteve delodajalcev, ki vse pogosteje iščejo kadre z zelo specifičnim znanjem, kompetencami in izkušnjami," je dejal regionalni vodja pri ManpowerGroup Slovenija in Hrvaška Nebojša Biškup.

Slovenija je s 40 odstotkov delodajalcev, ki imajo težave pri iskanju talentiranih kadrov, trenutno še rahlo pod svetovnim povprečjem, vendar trendi kažejo na vse večje tovrstne težave delodajalcev tudi pri nas, je dodal.

Vseživljenjsko učenje vse pomembnejše

Sodobna delovna mesta ne bodo vedno zahtevala univerzitetne izobrazbe, bodo pa močno odvisna od nenehnega razvoja spretnosti kadra, saj so tudi najbolj tradicionalna delovna mesta opremljena z novo tehnologijo.

Zaradi revolucije veščin se novi profili kadrov pojavijo tako hitro kot nekateri izginejo, delodajalci pa se zavedajo, da vseživljenjsko učenje postaja pomembnejše od že pridobljenih znanj. Podjetja so težavo pomanjkanja talentov začela reševati z izpopolnjevanjem svoje delovne sile: več kot polovica anketiranih organizacij vlaga v izobraževalne platforme in razvoj orodij za izgradnjo talentiranih kadrov (leta 2014 je bilo takih podjetij le 20 odstotkov).

Ključnega pomena je, da delodajalci nenehno gradijo mrežo talentiranih kadrov, vlagajo v privlačnost podjetja, da bi lažje in hitreje privabili talentiran kader, najemajo nadarjene kandidate s pomočjo zunanjih virov in preoblikujejo oz. nadgradijo kompetence obstoječih kadrov z namenom izpopolnitve obstoječih spretnosti.

Možnosti izpopolnjevanja svojega kadra imajo ogromno. Prepoznavanje potencialov, spodbujanje kulture učenja in zagotavljanje učinkovitih programov usposabljanja so ključnega pomena za uspeh podjetja v dobi digitalizacije, pravijo avtorji raziskave.

Za zapolnitev vrzeli pri kratkoročnih projektih in za zadovoljitev potrebe po strokovnemu znanju se jim zdi najhitrejša rešitev najem nadarjenih kadrov s pomočjo zunanjih virov. Da bi lahko zadoščali hitro spreminjajočim se in novo nastajajočim delovnim mestom, pa delodajalcem predlagajo optimizacijo lastnih spretnosti oz. iskanje alternativne možnosti za izpopolnitev pomanjkljivih spretnosti, če ni mogoče drugače, tudi zunaj organizacije.

Da bi privabili nadarjene kandidate, morajo biti delodajalci prav tako konkurenčni s svojimi vrednotami, imeti morajo jasne namene in privlačno organizacijsko kulturo. V nasprotnem primeru bodo morali več denarja vložiti v dodatne ugodnosti za zaposlene, višje plače in druge dodatke.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno