Iskanje mandatarja

Tonin Pahorju zaupal, da so ga prosili za več časa

T.L./STA
27. 6. 2018, 12.48
Posodobljeno: 27. 6. 2018, 12.54
Deli članek:

Tonin je v minulih dneh opravil nekaj pogovorov, tudi z možnima mandatarjema - prvakom SDS Janezom Janšo in predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem. Pahorja je obvestil, da ga je nekaj voditeljev poslanskih skupin prosilo, da morda s pogovori predsednik republike ne bi začel prehitro.

STA
Pahor in Tonin na srečanju.

Predsednik republike Borut Pahor je danes na pogovor o postopkih oblikovanja nove vlade sprejel predsednika DZ Mateja Tonina. Čeprav so se programski pogovori o koalicijah šele začeli, bo Pahor prvi krog pogovorov opravil v ponedeljek in torek. Če stališča poslanskih skupin ne bodo dovolj jasna, bo pogovore ponovil konec prihodnjega tedna.

Predsednik republike bo lahko pogovore s poslanskimi skupinami opravil, ko bodo vse ustanovljene in bodo imenovale svoje vodje. Ti postopki naj bi se v vseh poslanskih skupinah končali danes, ko bosta svoje vodje imenovali še poslanski skupini Levica in SAB, ostale so to naredile že v torek.

Tonin je v izjavi medijem dejal, da je v minulih dneh opravil nekaj pogovorov, tudi z možnima mandatarjema - prvakom SDS Janezom Janšo in predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem. Pahorja je obvestil, da ga je nekaj voditeljev poslanskih skupin prosilo, da morda s pogovori predsednik republike ne bi začel prehitro in bi imeli lahko dovolj časa za posvetovanje o mandatarju oz. sestavi koalicije.

Pahor se je odločil, da z začetkom pogovorov ne bi odlašal, saj želi vendarle prispevati k temu, da se postopki oblikovanja nove vlade ne bi preveč zavlekli. Zato bo prve pogovore opravil v ponedeljek in torek. Če pa od poslanskih skupin še ne bo dobil dovolj jasnih stališč, da bi lahko ocenil, kdo ima že podporo večine v DZ, bo konec prihodnjega tedna opravil še en krog pogovorov.

Če tudi po koncu vseh posvetovanj s poslanskimi skupinami jasnega odgovora na vprašanje o večinski podpori ne bo, bo mandat podelil Janezu Janši.

Še nekaj nejasnosti

Ob tem pa je Tonin pojasnil, da je zakonodajno-pravna služba ugotovila, da lahko Janša tudi naknadno, če bo ugotovil, da vlade ne more sestaviti, umakne soglasje k mandatarstvu in do glasovanja o njem v DZ ne pride. Niso pa še razjasnili dileme, ali to pomeni, da je s tem prvi krog iskanja mandatarstva, kot ga predpisuje ustava, že "konzumiran" oz. končan in se torej nadaljuje drugi krog, v katerem pa mandatarja lahko predlagajo tudi poslanske skupine. Če tudi v tem krogu mandatarja ne bi dobili, je možen še tretji krog, kjer pa je večina za izvolitev mandatarja, nekoliko manjša - gre namreč za navadno večino opredeljenih glasov, medtem ko je v prvih dveh krogih za izvolitev potrebnih 46 glasov.

Tonin bo v četrtek popoldne organiziral tudi prvi delovni posvet, v petek prvi kolegij predsednika DZ, za začetek prihodnjega tedna pa namerava sklicati že prvo izredno sejo DZ, na kateri bi oblikovali tri odbore, za zunanjo politiko, za zadeve EU in skupni odbor, ki bo pokrival praktično vse resorje, dokler se ne ustanovijo vsi ostali odbori. S tem pa bo slovenski parlament po Toninovih besedah postal operativen.