Neuradno: 50 milijonov plačali davkoplačevalci

Znani so bili postopki davčne utaje, NLB ga je vseeno bogato kreditirala

T.L.
22. 3. 2018, 07.33
Posodobljeno: 22. 3. 2018, 08.26
Deli članek:

NLB ne odgovarja, koliko dolgov je bilo na koncu poplačanih, neuradno pa naj bi večino dolga, tam okrog 50 milijonov evrov, poravnali slovenski davkoplačevalci.

Primož Lavre
Evropska komisija naj bi od NLB zahtevala prodajo polovičnega deleža NLB Vite.

Nova Ljubljanska banka (NLB) je z več kot 80 milijoni evrov kreditirala člana srbske kriminalne združbe pri njegovih prevzemih podjetij, poročanje TV Slovenija povzema portal MMC.

Med petmilijardno sanacijo so davkoplačevalci poplačali številne propadle menedžerske prevzeme in špekulativne posle bank pri nakupih zemljišč od Balkana do Ukrajine.

Ko je podjetju Invej, ki ga je Predrag Ranković lastniško obvladoval, pred desetimi leti skupina NLB začela odobravati zajetna posojila, je bilo daleč naokrog znano, da je v postopku zaradi davčne utaje in da je bil predtem, po umoru srbskega premierja Zorana Đinđića, celo v priporu. A to NLB banke ni motilo, so poročali.

Srbski novinar Blica Vuk Cvijić razpolaga z uradnim dokumentom policije, t. i. belo knjigo. "Ranković je v njej naveden kot pomemben član zemunsko-surčinskega klana. Njegovo ime je bilo povezano predvsem s tihotapljenjem blaga, cigaret," pojasnjuje Cvijić.

Nova Ljubljanska banka, in sicer njeni družbi InterFinanz Zürich in LHB Frankfurt, pa je bolj kot vse srbske banke skupaj financirala podjetje Invej, za katerim stoji Ranković, in številna znana srbska podjetja, ki jih je Invej lastniško obvladoval. Leta 2012 so posojila prenehali odplačevati, leta 2014 je dolg do skupine NLB znašal več kot 80 milijonov evrov.

"Dobili so priložnost, da vstopijo v zakonite posle. Nekateri so to tudi storili, vsaj deloma, po demokratičnih spremembah. Ranković je očitno eden izmed njih," je dodal Cvijić.

Imena, ki se jih ne pozabi: Jančar, Kramar, Narat, Vičič in Jamnik

Za zgodovino: Kramar prosil za definicijo bančne luknje

Naj spomnimo: Marjan Kramar se je zapisal v zgodovino kot odgovorna oseba iz NLB, ki se lani na zaslišanjih pred bančno preiskovalno komisijo DZ najprej ni uspela spomniti konkretnih poslov banke, ki jo je vodil kar pet let (2004-2009), nato pa je na vprašanje, ali se čuti odgovornega za bančno luknjo, najprej želel definicijo tega, kaj je bančna luknja. Na koncu je vseeno ugotovil, da se za bančno luknjo ne čuti odgovornega.

TV Slovenija poroča, da je eno večjih posojil - 30 milijonov evrov - s končnim ciljem prevzema Luke Dunov in nepremičnin v središču Beograda, je bilo Inveju podeljeno v času, ko je NLB InterFinanz vodil Gorazd Jančar, matico NLB pa Marjan Kramar, Matej Narat, Miran Vičič in Alojz Jamnik. Prav to posojilo so preiskovali tudi slovenski kriminalisti, a sumov kaznivih dejanj niso našli.

Invej je dolgove do NLB-ja nato prodal srbskemu podjetju BSC. Koliko si je na koncu, leta 2015, poplačala banka, na NLB-ju ne odgovarjajo, priznavajo pa popust na dolgove. Po neuradnih informacijah so večino dolga, tam okrog 50 milijonov evrov, poravnali davkoplačevalci, še poroča TV Slovenija.