Tožba proti Hrvaški

Slovensko-hrvaški spor zdaj v rokah Evropske komisije

T.L./STA
16. 3. 2018, 10.41
Posodobljeno: 16. 3. 2018, 12.58
Deli članek:

Slovenija je predala pismo Evropski komisiji glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločitve o meji. S predajo tega pisma je začel formalno teči tudi trimesečni rok, v katerem naj bi se komisija odločila, ali bo primer prevzela sama.

Bobo
Slovenija predala pismo Evropski komisiji glede tožbe proti Hrvaški.

Bruselj bo pismo proučil

V Evropski komisiji so potrdili, da so danes pismo prejeli, in sporočili, da ga bodo proučili. Dejali so, da je to pravni spor med članicama na podlagi člena 259 pogodbe EU, in ponovili, da so pripravljeni posredovati, kot so to storili v preteklih pravnih sporih med članicami, na primer lani v primeru Almaraz med Španijo in Portugalsko.

Spomnili so še, da je kolegij o zadevi razpravljal 4. julija in 20. decembra lani ter da je njihovo stališče o arbitražni razsodbi dobro znano. Člen 259 po njihovem mnenju zelo jasno opredeljuje nadaljnje korake, vključno z možnostjo, da se vpleteni strani ustno in pisno izrečeta.

Če bomo z odstopom predsednika vlade Mira Cerarja v državi naslednjih nekaj mesecev deležni bolj ali manj izrazite predvolilne kampanje in ne resnega vladnega dela, je že dlje časa razglašeni koaliciji uspelo vsaj, da so sprožili postopke v povezavi s slovensko-hrvaškim sporom glede meje v Piranskem zalivu.

Napovedi so se uresničile in Slovenija je predala pismo Evropski komisiji glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločitve o meji. S predajo tega pisma je začel formalno teči tudi trimesečni rok, v katerem naj bi se komisija odločila, ali bo primer prevzela sama.  Slovenski veleposlanik pri EU Janez Lenarčič je pismo predal novi vodji kabineta predsednika komisije Clari Martinez Alberola, so sporočili na stalnem predstavništvu Slovenije pri EU.

Vsebina pisma za zdaj ostaja zaupne narave. Po doslej razkritih informacijah naj bi pismo vsebovalo povsem konkretne kršitve evropskega prava zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama, s tem pa tudi vse elemente tožbe. Po neuradnih informacijah naj bi z vsemi prilogami presegalo sto strani.

Ko Evropska komisija prejme pismo, posredovano na podlagi 259. člena lizbonske pogodbe, ima tri mesece časa za odgovor in odločitev, ali bo sprožila postopek zoper Hrvaško in prevzela zadeve v svoje roke. Sicer bo Slovenija s postopki nadaljevala sama.

Odhajajoča vlada Mira Cerarja je to pismo sprejela v sredo na svoji zadnji redni seji pred odstopom premierja. Sprejela je tudi zavezo, da vlada v imenu Slovenije vloži tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU, če tega ne bo storila komisija in če bo Hrvaška še naprej zavračala implementacijo odločbe, je v sredo povedal Cerar.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij