Kot je Cerar poudaril na novinarski konferenci po pogovorih s portugalskim kolegom Antoniem Costo, je bil vseskozi zavezan dialogu s Hrvaško, ki vodi v implementacijo arbitražne odločbe in tega se je držal. Pojasnil je, da so pogovori potekali na dveh ravneh: med premierjema in na ravni strokovnjakov. "Nikoli ni prišlo do tega, da bi se o čemerkoli dogovorili. Torej ni bilo nobenega dogovora o čemerkoli," je poudaril.
Povedal je še, da si je slovenska stran prizadevala prepričati Hrvaško v nujnost implementacije arbitražne odločbe in da je to treba storiti čim prej in je bila neuspešna. Kljub temu je, kot je dejal, šel v Zagreb, da tudi hrvaški in mednarodni javnosti sporoči, za kaj se Slovenija zavzema. "Slovenija se zavzema za implementacijo in od tega ne bomo odstopili, kajti to je zaveza po mednarodnem pravu in evropskem pravu in to je tudi civilizacijsko izročilo EU, ki mora spoštovati vladavino prava, če želi obstati," je poudaril Cerar.
Vprašanje je eksistencialnega pomena tudi za EU
Portugalski premier je v zvezi s slovensko-hrvaškim sporom o meji izpostavil načelo svoje države, da je treba pri reševanju sporov med državami spoštovati pravo. Dodal je, da so med članicami EU tudi odprta vprašanja, ki se tičejo tudi unije in ta bi morala igrati aktivno vlogo. Izrazil je tudi upanje, da se bo vprašanje čim prej rešilo ob spoštovanju prava.
Slovenski premier se tudi ne strinja s torkovo izjavo podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, da med članicami EU meje niso več eksistencialno vprašanje. Vprašanje implementacije arbitražne odločbe je po njegovih besedah eksistencialnega pomena tudi za EU.
"Če ne spoštujemo niti mednarodnega prava niti evropskega prava, potem Evropa ni več nujno potrebna, potem je Evropa na poti postopne dezintegracije," je prepričan slovenski premier. Ob tem je spomnil na pomen arbitražne odločbe tudi za države Zahodnega Balkana, od katerih zahtevamo spoštovanje pravnih zavez in evropskih pravil. Poleg tega pa, kot je še izpostavil Cerar, ne gre le za mejo med dvema državama članicama ampak tudi za zunanjo schengensko mejo, kjer mora Slovenija izvajati določen nadzor.