Brada Viljema Prevolška, ravnatelja Vzgojno-izobraževalnega zavoda OŠ Rogatec, se kar ne neha daljšati. Zdaj je spregovoril tudi nekdanji šolski hišnik Martin Korez, ki je od 1. septembra v postopku odpovedi delovnega razmerja.
• Je ravnatelju začela biti poslednja ura?
S šolskimi sredstvi plačeval za gradbeni material
»Med službo in po njej sem moral delati na njegovem vikendu,« pravi Korez, čigar delovno mesto je ravnatelj Prevolšek v zadnjih mesecih preložil na zunanjega podizvajalca, domnevno z namenom, da se Koreza odkriža. »Vse se je zapletlo pred štirimi leti. Za gradbeni material sem založil 300 evrov in sem jih nato moral od njega celo terjati,« se spominja Korez. Njegov poziv je ravnatelj zavrnil z besedami, da je bilo to poplačano z dodatkom za delovno uspešnost: »Tri mesece sem prejemal 100 evrov dodatka k svoji plači. Ko sem zahteval, naj mi ravnatelj vrne založeni denar, mi je rekel, da je dodatek za uspešnost nadomestilo za gradbeni material, ki sem ga kupil.«
Seznam ravnateljevih grehov se daljša
Informacijska pooblaščenka je njega osebno in šolo že oglobila zaradi nelegalno postavljenih kamer. Vrstila so se nelegalna odpuščanja, zdaj se kažejo tudi znaki korupcije in zlorabe javnih sredstev.
Povrhu je Korez med delovnim časom v šolskih prostorih varil železna vrata, ki so končala na Prevolškovem vikendu. Navodila za to mu je osebno dajal Prevolšek: »Večkrat mi je rekel, naj grem gor (na vikend), pomagati sem moral tudi ostalim mojstrom.«
Prevolšek navedeno zanika. »Hišniku, ko je bil zaposlen na OŠ Rogatec v sklopu svojega rednega delovnega časa, nikoli ni bilo naloženo delo na zasebnih objektih v moji lasti,« se je glasil njegov odgovor.
Ko smo Koreza vprašali, ali je gradnji Prevolškovega vikenda posvečal takšno skrb za detajle, kot jih je mogoče opaziti pri njegovi domačiji, se je nasmehnil, rekoč, da o njem radi povejo: »Če ti bo Tina delal, potem ne bo reklamacije.«
Izkoriščal je njegove tri sinove
Zgodba postane še bizarnejša, ko Korez razkrije, da so mu pri gradnji vikenda morali pomagati njegovi trije sinovi, ki so tedaj celo obiskovali omenjeno šolo. »Preprosto mi je rekel, da mi morajo pri delu pomagati,« pravi Korez. Za to pa seveda niso prejeli nobenega nadomestila.
Zaradi tega in zato ker očeta ni plačal, niti mu ni vrnil denarja za nakup materiala, so se pred »tremi ali štirimi leti pubeci napili in mu razbili vrata na vikendu. Fantje so bili zaradi tega na sodišču, od takrat pa je vse narobe,« pojasnjuje Korez, kdaj natanko je v njegovem odnosu s Prevolškom zaškripalo. »Od takrat z mano ni več govoril, vsa navodila o delu v šoli sem začel dobivati prek njegove tajnice.«
Izvedeli smo tudi, da naj bi policisti Policijske postaje Rogaška Slatina pred leti res obravnavali vlom v stavbo. Osumljenih je bilo pet oseb.
Korez nam je pokazal kazensko ovadbo, ki jo namerava zoper Prevolška vložiti kriminalistom.
Izkoriščal ga je tudi pri opravilih v šoli
Ko je šola uvajala devetletko, je moral Korez, sicer gradbenik, po ravnateljevih navodilih preurejati šolo. »Po stranišču sem polagal ploščice, preurejal sem pisarne. Nič od tega ni sodilo v opis hišniških del, za dodatno delo pa seveda nisem prejemal nadomestila,« trdi Korez. Na naše vprašanje, zakaj se samovolji ravnatelja ni uprl, nas le pisano pogleda in spomni na dolg seznam nelegalnih odpuščanj v šoli. V očeh mu je videti, da ga je bilo strah za službo: »Dal mi je podpisati prazen list papirja.«
Potem ko se je njun odnos skrhal, naj bi Prevolšek začel iskati načine, kako ga odpustiti. Z javnim razpisom je letos našel podizvajalca, ki je prevzel hišniška opravila in s tem nadomestil dva zaposlena hišnika. V njem je določeno, da določila kolektivne pogodbe veljajo za obdobje enega leta, po tem roku sta oba hišnika lahko odpuščena. »Delodajalec prevzemnik mora te pravice skladno z ZDR-1 zagotavljati delavcem najmanj eno leto,« je glede tega dejal Prevolšek.