Do 1. maja naj bi se vlada s sindikati dogovorila o odpravi anomalij oz. ustrezne uvrstitve v plačne razrede glede vrednotenja delovnih mest oziroma nazivov v javnem sektorju, pa tega ni storila, so sporočili iz PSS.
To še posebej velja za delovna mesta plačne skupine J, delovna mesta iz dogovora o ukrepih na področju plač v javnem sektorju zaradi makroekonomskih razmer za obdobje 2009-2010 in za delovna mesta pooblaščenih uradnih oseb. "Vlada je iz predloga za odpravo anomalij neupravičeno izvzela širok nabor nedvomno plačno podhranjenih delovnih mest strokovno tehničnega osebja na ministrstvu za notranje zadeve in v policiji, istočasno pa pri odpravi anomalij povsem izključila policiste," so zapisali.
"Nesprejemljiva ignoranca in ravnanje vlade, ki je celo v nasprotju z veljavnimi kolektivnimi pogodbami in načeli pravne države, pomeni višek cinizma in drastičen poseg v z lanskim sporazumom težko pridobljene pravice zaposlenih v policiji in na notranjem ministrstvu," so opozorili v sindikatu. Zapisali so tudi, da vlada istočasno "drugemu uniformiranem poklicu, ki ni nikakor primerljiv s poklicem policista", pripravlja nabor zakonskih sprememb, ki bodo prinesle celo do 40-odstotno povišanje plač tej poklicni skupini.
Če bo treba, bodo v PSS tako prisiljeni napovedati stavko zaposlenih na notranjem ministrstvu in v policiji ter tako zaščititi pravice zaposlenih.
Znižanje prispevne stopnje kot dodatni varčevalni ukrep vlade
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Po besedah sindikata je bil v škodo policistov kljub ostremu nasprotovanju sindikatov sprejet nov pokojninski načrt za zavarovance, vključene v poklicno zavarovanje, ki prispevno stopnjo znižuje z 9,25 odstotka na osem odstotkov. V PSS so ocenili, da za takšno ravnanje ni utemeljenih argumentov.
Znižanje prispevne stopnje zato razumejo kot dodatni varčevalni ukrep vlade, s katerim bo po njihovi oceni na račun poklicev v najzahtevnejših delovnih pogojih prihranila od tri do štiri milijone evrov letno. Veljaven in nesprejemljiv poseg bo občutno negativno vplival na možnosti pričakovanega poklicnega upokojevanja policistov, kar je za PSS povsem nesprejemljivo.
Policiste lahko primerjamo z drugimi poklici?
Tudi svet Sindikata policistov Slovenije (SPS) bo predvidoma v četrtek odločal, ali se bo preoblikoval v stavkovni odbor. Kot je pred časom povedal v. d. predsednika SPS Kristjan Mlekuš, ne pristajajo na ponovno izenačevanje policistov z drugimi poklici. Poklic policista se po njihovi oceni glede na pooblastila in odgovornosti, ki jih prinaša, ne more primerjati z drugimi poklici.
Vojaki namreč zahtevajo izenačitev svojega statusa s policijskim. V Sindikatu vojakov Slovenije opozarjajo, da je status vojaka le v Sloveniji slabše ovrednoten od statusa policista. Sklenjena kolektivna pogodba za policiste po njihovem mnenju predstavlja kršitev kolektivne pogodbe za javni sektor, saj sta to po njej primerljiva poklica.