Dve leti po končani finančni preiskavi je tožilstvo zoper Janeza Janšo vložilo tožbo za odvzem premoženja nezakonitega izvora. Prvak SDS bo moral dokazati, da je za slabih 400.000 evrov premoženja, čistega, poroča Delo.
Tožba naj bi bila vložena po finančni preiskavi, v kateri je tožilstvo preverjajo premoženje Janeza Janše, njegove žene Urške Bačovnik Janša, brata Rajka Janše in sestrične Janševe žene Nataše Pajenk, ki je po poročanju Dela kot bančnica skrbela za njihove bančne posle.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Finančna preiskava Janše in povezanih oseb se je začela septembra 2013 na podlagi pisne pobude, podatkov avstrijskega urada za preprečevanje pranja denarja in ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je Janši očitala za 210.000 evrov nepojasnjenega premoženja. Vrhovno sodišče je sicer poročilo KPK naknadno odpravilo, ker Janša na osnutek poročila in ugotovitev ni mogel dati pripomb, s tem mu je bila kršena ena od ustavnih pravic. A je nato senat KPK v drugi postavi postopek ponovil in prišel do enakih ugotovitev. Preiskavo, ki je trajala poldrugo leto, so končali aprila 2015. Odgovor na vprašanje, zakaj je tožilstvo potrebovalo dve leti za vložitev tožbe, je zelo verjetno v tem, da je čakalo na odločitev ustavnega sodišča, ki je pred kratkim pri presoji zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora v primeru Tošić ugotovilo, da je z ustavo neskladen le manjši del enega člena (prejšnjega) zakona, ki govori o tako imenovanem pomešanem premoženju.
Le zoper Janšo
Tožilstvo je tožbo vložilo le zoper Janšo, »saj je očitno le pri njem ugotovilo razhajanje v premoženju, vrednost spornega predmeta pa je po podatkih tožilstva 395.388 evrov, čeprav so v finančni preiskavi ugotovili razliko med realnimi prihodki in dejansko porabo v višini nekaj več kot pol milijona evrov,« še poroča Delo.