Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič je z današnjim dnem odstopil s funkcije. Kot so sporočili iz sindikata, se je za to odločil iz spoštovanja sodbe ljubljanskega delovnega sodišča, ki je presodilo, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani policije zakonita, so danes sporočili iz sindikata. Sodba sicer še ni pravnomočna.
Petrovič je sindikat vodil vse od njegove ustanovitve leta 2008. Kot so preko facebooka sporočili iz SPS, je v vseh letih delovanja s svojim delom in osebno angažiranostjo prispeval k bistvenemu izboljšanju statusa policistov ter k dvigu standarda njihovih pravic in zaščite ter uveljavitvi sindikata kot socialnega partnerja, ki zagovarja interese policistk in policistov. "Za Sindikat policistov Slovenije je s tem zgodba glede domnevne vpletenosti v sporno ustavitev ministra za javno upravo dokončno zaključena. Posamezniki, ki so zaradi tega vpleteni v različne sodne postopke, bodo dokončno odločitev prepustili ustreznim institucijam, sindikat pa bo vse odločitve sodišča spoštoval."
Pod zapisom na facebooku so se številni Petroviču zahvalili za njegov trud in opravljeno delo.
Petrovič je eden od petih policistov, ki so razkritja o dogovarjanju nekaterih funkcionarjev SPS o policijskem nadzoru nad ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem, ki se je zgodil konec novembra 2015, marca lani dobili odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov. Več jih je vložilo tožbe zoper ministrstvo za notranje zadeve oz. policijo zaradi domnevno nezakonite odpovedi. Delovna sodišča so tožbe policistov Denisa Kadirića, Mihe Sakača ter Petroviča že zavrnila in potrdila ustreznost razlogov za odpoved.
Petrovič je svoj nepreklicni odstop svetu sindikata podal v torek. Kot so pojasnili v sindikatu, sodba delovnega sodišča še ni pravnomočna in "bo nadaljnji postopek zaključen na višjih sodnih instancah".
Svet sindikata je za vršilca dolžnosti predsednika začasno imenoval dosedanjega generalnega sekretarja sindikata Kristjana Mlekuša, ki bo funkcijo začasno prevzel s 1. aprilom.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Opravičilo sindikata
Kot so poudarili v sporočilu za javnost, s tem dejanjem "v celoti spoštujejo odločitev delovnega in socialnega sodišča, ki je razsodilo v primeru domnevno nezakonite in dogovorjene ustavitve ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja dne 29. 11. 2015". Izražajo obžalovanje, da je do dogodka sploh prišlo in se od ravnanja posameznikov ograjujejo, hkrati pa dokončno odločitev o tem prepuščajo pristojnim. "Vsem vpletenim v spornem dogodku se iskreno opravičujemo za vse neprijetnosti, ki so jih bili zaradi ravnanj posameznikov iz sindikata deležni," so še zapisali.
Po aferi: kritike in pritiski, sindikalno delo pa je zastalo
Zapisali so še, da je bil v zadnjem letu sindikat "deležen številnih vprašanj, kritik in pritiskov, tako s strani članstva kot tudi s strani notranje in zunanje javnosti. Zaradi teh pritiskov ter obremenjenostjo posameznih funkcionarjev s sodnimi in drugimi postopki je žal delo v sindikatu močno zastalo, kar so občutili zlasti naši člani." Da bi sindikat razbremenili, je Petrovič sprejel odločitev o odstopu, ki jo je vodstvo SPS podporlo.
"Sindikat policistov Slovenije bo v prihodnje ostal kompetenten in konstruktiven socialni partner ter še naprej skrbel za zaščito policistk in policistov ter zagotavljal ustrezne delovne in socialne pogoje. Svoje poslanstvo, ki mu ga podeljujejo njegovi člani, bomo vestno in odgovorno izpolnjevali tudi v prihodnje," so zagotovili.