Njuno imenovanje je bilo ves čas pod vprašajem, odstop pa so potrdili v kabinetu predsednika DZ Milana Brgleza.
Mandatno-volilna komisija DZ je namreč poslancem predlagala, da potrdijo Franca Žmavca, Željka Puljića pa ne. Kandidata nista imela niti podpore celotne koalicije. V poslanski skupini SMC tudi o podpori Žmavcu, ki so ga sicer podprli na komisiji, niso bili enotni. DeSUS je vztrajala pri glasovanju o obeh kandidatih skupaj, zato je bilo njihovo glasovanje o posameznih kandidatih negotovo, v SD pa so nasprotovali obema.
Poslanske skupine so bile kritične tudi do tega, da komisija o kandidatih ni glasovala v paketu, kot je to predlagala vlada, pač pa o vsakem posebej.
Ministrica obžaluje
Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je njun odstop od kandidature obžalovala. "Izgubljena je dobra priložnost, da bi nadzorni svet SDH popolnili in naredili operativnega z izkušenima članoma, ki jima znanja in strokovnosti ne gre oporekati, ob začetku postopka pa sta uživala tudi ustrezno koalicijsko podporo," je, kot so sporočili z ministrstva za finance, dejala ministrica. Po njenem mnenju sta uspešno odgovorila na vse v javnosti izpostavljene očitke.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Sedaj bo treba čim prej začeti nov postopek izbire kandidatov, je dejala ministrica in dodala, da pa ni optimistična "glede časovnice".
Kandidata deležna več očitkov
Puljić in Žmavc sta bila v javnosti deležna več očitkov. Oba sta bila v preteklosti pod drobnogledom regulatorjev in sta bila iz različnih razlogov ocenjena negativno, so pisali mediji. A to sta na pogovorih s poslanskimi skupinami DZ zavrnila.
Žmavc je denimo poslancem SMC pojasnjeval očitke glede obremenilnega mnenja Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) leta 2001, ko je kandidiral za člana uprave Intare, a mu je ATVP vlogo za opravljanje te funkcije zavrnila. Kot je pojasnil, je takrat posle opravljal s svojim zasebnim kapitalom in da je bila to zanj zelo pomembna izkušnja, ki sicer ni bila pozitivna, a se nikoli več v njegovem delovanju ni ponovila.
Puljiću, ki je direktor Iskratela, pa so očitali dogodke, ko je bil v upravi Telekoma Slovenije pod vodstvom Bojana Dremlja. Komisija za preprečevanje korupcije je namreč ugotovila, da je ta uprava pri prodaji in nakupu deležev v kosovski družbi Ipko.net in izdaji poroštva za obveznosti Najdi.si ravnala koruptivno.
Pri njuni kandidaturi se je tudi zapletlo, saj v DZ zaradi administrativne napake sprva nista posredovala ustreznega soglasja h kandidaturi.
Nadzorni svet SDH tako v času, ko že potekajo postopki za prodajo Nove Ljubljanske banke po metodi javne prodaje delnic (IPO), namesto s petimi ostaja le s tremi člani. V njem poleg predsednika Damjana Beliča sedita še Duško Kos in Barbara Smolnikar.