V nujnih zdravstvenih primerih odločajo sekunde in vsakomur bi moralo biti jasno, da lahko proste intervencijske poti v naseljih odločajo o življenju in smrti pacientov, kar so že večkrat dokazale vaje oziroma simulacije gasilcev. Reševalci nimajo časa, da bi čakali na mestno redarsko službo, ki lahko odstrani blokado – neprimerno parkirano vozilo. Toda v praksi se občasno zgodi, da nimajo druge izbire, kot počakati.
V celoti gledano naj bi bile intervencijske poti med ljubljanskimi bloki lažje prehodne, kot so bile še pred petimi ali desetimi leti. Z Mestnega redarstva na ljubljanski občini so nam sporočili, da »vozniki vedno bolj spoštujejo prepoved parkiranja in ustavljanja na intervencijskih poteh«. V zadnjih dveh letih je bilo največ tovrstnih kršitev zaznanih v okolici zdravstvenih domov, domov za starejše občane in v stanovanjskih naseljih.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kakšne so številke, smo vprašali redarstvo in odgovorili so nam, da je bilo »v letu 2015 izvedenih 163 ukrepov, v letu 2016 pa 136«. Med ukrepe se štejejo vsa izdana obvestila o prekršku in izdani plačilni nalogi.
In kakšna je kazen za takšno brezbrižno parkiranje? 80 evrov.