Reševanje čakalnih dob

Mladi zdravniki vidijo odlično priložnost v "variabilnem delu plačila"

G.G./STA
5. 3. 2017, 16.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Mladi zdravniki pozdravljajo vladne in sindikalne aktivnosti, ki bodo omogočile, da bo prav vsak zaposleni vedel, na kakšen način si bo prislužil finančno spodbudo, je v imenu mladih zdravnikov sporočila Anita Dobrovolec. Variabilni del plačila je po njihovem mnenju element, ki bo moral postati stalnica za vse poklicne skupine.

Bobo
Bolnikov še niso začeli prenaročati.

Sporazum med ministrstvom za zdravje in zdravniškim sindikatom Fides primarno ureja standarde in normative za zdravniške poklice, ki so rezultat dolgoletnih pogajanj in obsežnih analiz, je zapisala predstavnica mladih zdravnikov. Ob tem je poudarila, da se čakalnih dob in višje kakovosti zdravstvene obravnave ni mogoče lotiti brez uveljavitve standardov in normativov, variabilnega nagrajevanja in enakomerne razporejenosti zdravstvenega kadra za vse prebivalce. Prav v variabilnem nagrajevanju mladi zdravniki vidijo odlično priložnost tudi za druge javne uslužbence, ne le za zdravnike.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je namreč na tokratnih pogajanjih zdravnikom predložila pisni predlog dogovora o posebnem pilotnem projektu, s katerim bi preizkusili možnost variabilnega nagrajevanja zdravnikov.

Mladi zdravniki in zdravniški sindikati sicer podpirajo tudi prizadevanja drugih sindikatov za izboljšanje delovnih pogojev in boljše nagrajevanje vseh zdravstvenih profilov, je zapisala. Kot je dodala, pa težko razumejo odziv Sindikata zdravstva sindikata Slovenije (SPUKC), saj da ta "vsebuje lažne in zlonamerne izjave".

Zdravniki po njihovem mnenju namreč niso odgovorni za nastanek čakalnih dob. S čakalnimi dobami se srečujejo v najrazvitejših državah sveta, kjer imajo veliko več zdravnikov, ki opravijo veliko manj pregledov od slovenskih kolegov. "Se pa v teh državah ne srečujejo s podtikanji, da so za čakalne dobe odgovorni zdravniki, saj se deležniki v zdravstvu zavedajo, da je za nastanek čakalnih dob najbolj odgovorna zdravstvena politika, ki ima v rokah škarje in platno pri ustvarjanju zdravstvene zakonodaje in pri formiranju zdravstvene organizacijske strukture," je zapisala Dobrovolčeva.

V Sindikatu zdravstva Slovenije so namreč v odzivu na sobotno parafo sporazuma med ministrstvom za zdravje in sindikatom Fides zapisali, bodo "tisti, ki so čakalne vrste ustvarili, zdaj dobili nagrado, če jih skrajšajo". Ob tem se sprašujejo, kako lahko ministrstvo velikodušno nagradi zdravnike, ostalo osebje pa "mirno spregleda".