Po besedah predsednika komisija Branka Grimsa je delo usmerjeno v zagotavljanje varnosti spričo ilegalnih migracij, saj je trenutno "v gibanju" približno 30 milijonov ljudi, večina pa jih ne prihaja z vojnih območij. Komisija se je namreč na današnji seji seznanila s poročilom o delu in finančnem poslovanju Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) za leto 2016 ter programu dela agencije za leto 2017.
Kot je po seji zaprti za javnost dejal Grims, so največjo pozornost namenili vprašanju preprečevanja terorizma in zagotavljanja varnosti. Pri vprašanju varnosti so največji problem ilegalne migracije in radikalni islamski terorizem, ki predstavlja stalno nevarnost in ki ga Sova v sodelovanju s policijo in drugimi pristojnimi službami poskuša preventivno preprečevati, je dejal.
Tudi v letošnjem letu bo v ospredju dela Sove varnostni element. Kot je dejal Grims, "ta trenutek marsikdo verjame, da so se stvari že kar dobro iztekle, vendar je to daleč od resnice". Po ocenah nemških in avstrijskih obveščevalnih služb je namreč trenutno v gibanju približno 30 milijonov ljudi na severu Afrike in Bližnjem vzhodu, ki si želijo v Evropo, je dejal Grims. Kot je dodal, ne gre ne neorganiziran tok, "ampak gre za stvari, ki jih poganjajo politični interesi, predvsem pa denar".
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Sicer pa tudi glede na poročilo Sove večine teh migrantov ne predstavljajo migranti, ki prihajajo v Evropo z vojnih območij. "Nasprotno, čedalje več jih prihaja s popolnoma varnih območij," je poudaril Grims.
Kaj lahko stori Slovenija?
Odgovor je po Grimsovih besedah preprost: "Opreti se mora predvsem nase in na svoje varnostne sile ter opravljati nadzor nad radikalnim islamom, ki v Sloveniji že obstaja." V ta namen je v letošnjem letu za delovanje Sove namenjenih več sredstev, kar v komisiji glede na varnostni vidik ocenjujejo kot pozitivno.