Ob glavni cesti je tako nastal velik kup zemlje in ostalega materiala, ki ga ob izkopih začasno nalagajo izvajalci del. Nekateri pa so to deponijo izkoristili za javno smetišče in so na lokacijo pripeljali lasten gradbeni material, kar je bistveno povečalo količino zbranega materiala.
Kršitelja so prijavili redarstvu
V Krajinskem parku Sečoveljske soline so zato zaskrbljeni, kakšne bodo posledice, ko se bodo dela končala. Enega od kršiteljev, ki je tja pripeljal odpadni material, so med odlaganjem celo fotografirali in ob tem zapisali: »Kombinirano vozilo ljubljanske registracije odlaga odpadni gradbeni material na začasni deponiji. Upamo, da bo CPK uspelo čim prej odstraniti začasno deponijo.« S pomočjo tablice so iznajdljivca prijavili odgovornim službam za nadzor. Slednje so nam to tudi potrdile: »Medobčinski inšpektorat in redarstvo Občine Piran ter Občine Ankaran je prejel prijavo, da je neznanec odložil večjo količino svojih gradbenih odpadkov. Sankcije za ta prekršek določa Uredba o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih, nadzor nad izvajanjem te uredbe pa opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja, ki delujejo v sestavi Ministrstva za okolje in prostor.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Občina bo območje ogradila in zavarovala
Zgolj začasno
Izpostavili so, da gre izključno za začasno skladiščenje nenevarnih gradbenih odpadkov, ki jih bo izvajalec ponovno uporabil na istem gradbišču. Tiste, ki jih ne bo, pa bo odstranil.
Ob tem so izpostavili, da gre izključno za začasno skladiščenje nenevarnih gradbenih odpadkov, ki jih bo izvajalec ponovno uporabil na istem gradbišču. Tiste, ki jih ne bo, pa bo odstranil. Glede na nelegalna dejanja bodo sprejeli tudi ukrep, s katerim bodo morda preprečili dodatno nalaganje: »Občina bo to območje do zaključka del ustrezno ogradila in zavarovala.« Vse občane pa so spomnili: »Občina Piran je svoje občanke in občane zelo natančno seznanila s sistemom ravnanja s komunalnimi odpadki, saj v naših gospodinjstvih zunaj turistične sezone ločeno zberemo celo več kot 55 odstotkov vseh komunalnih odpadkov. Ravnanje z odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih, oziroma postopek zbiranja in predelave gradbenih odpadkov pa predpisuje, nadzoruje in o njem obvešča država. Gradbenih odpadkov ni dovoljeno odlagati v zbirnem centru Dragonja.«
Očistiti bi bilo treba širše področje
Kljub temu pa so nekateri prepričani, da bi bilo treba to področje očistiti širše. Ena od krajank je izpostavila: »Celotno okolico krajinskega parka in ne samo 'dvorišče' rudnika bi bilo treba pospraviti, saj umazanija kar kipi izza zelene koprene, ki je nameščena okoli objekta in se ob močnejšem vetru razgrne. Glede na to, da tam okoli pelje kolesarska pot, bi morala biti okolica urejena na vsakem koraku. Menim, da kakšna čistilna akcija ne bi bila odveč.« Če bo tudi glede ostalih smeti sprejet kakšen ukrep, nam ni znano, smo pa iz Cestnega podjetja Koper dobili zagotovilo: »Naš del odpadkov iz začasne deponije bomo odstranili do 20. februarja.«