Organizacijo so v sodelovanju z Zvezo kmetic Slovenije prevzele članice Društva podeželskih žena Mirna Peč. Nad odzivom so bile po besedah predsednice Milene Cesar prijetno presenečene, tako nad številčnostjo – v oceno je prispelo kar 37 vzorcev štrukljev iz različnih koncev Slovenije – kot nad kakovostjo. Skoraj dve tretjini (23) štrukljev sta prejeli zlato priznanje, preostalih 14 pa je bilo srebrnih. Najboljše štruklje – ajdove s skuto – je pripravila domačinka Milka Kastelic iz Biške vasi, ki je dosegla vseh 30 točk!
Največ dolenjskih
Dolenjski štruklji
Nadev je iz ocvrtih jajčk z ocvirki in pregreto smetano.
Ocenjevanje je potekalo v dveh kategorijah: štruklji iz bele moke in iz drugih vrst moke. Komisija je ocenjevala videz, sestavo, vonj nadeva, povezanost nadeva s testom, usklajenost z raznimi dodatki ... Največ štrukljev je bilo nadevanih s skuto oziroma pravih dolenjskih štrukljev, to pomeni, da je bil nadev iz ocvrtih jajčk z ocvirki in pregreto smetano, pa tudi fižolovih je bilo nekaj. Večina je bila kuhanih (tudi v sopari), nekatere so gospodinje spekle. Bili so slani in sladki, saj so štruklji lahko glavna jed, priloga ali sladica.
Drugič še bolj drzno
Predsednica ocenjevalne komisije Elizabeta Verščaj s pohvalami ni skoparila. »Štruklji so bili zvečine izvrstni, gospodinje so uporabljale kvalitetne surovine, v glavnem domače, zaželela pa bi si, da bi se naslednje leto katera opogumila tudi s štruklji iz kvašenega, krompirjevega ali kakega drugega testa.«
Ideja za ocenjevanje štrukljev je pri Mirnopečankah tlela dlje časa, saj so že leta 2003, ko je društvo vodila Janja Klemenčič, pripravile izbor mirnopeškega štruklja ter ob koncu izdale tudi knjižico z recepti vseh sodelujočih. Zdaj, ko imajo kmetico leta Jelko Krivec, pa so uspešno organizirale 1. državno ocenjevanje z razstavo, ki bo postalo tradicionalno.