Sporazum sta na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti podpisala ministrica dr. Anja Kopač Mrak in veleposlanik Združenih držav Amerike v Sloveniji Brent R. Hartley.
»Sporazum med državama bo osebam, ki so v pokojninskem in invalidskem zavarovanju, omogočil seštevanje zavarovalnih dob, pridobljenih po nacionalnih predpisih za pridobitev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Za pridobitev pravic v ZDA bo moral zavarovanec dopolniti vsaj 18 mesecev zavarovanja, da se mu bo v okviru pogojev za pridobitev pravice do pokojnine, upoštevala tudi doba, dopolnjena v Sloveniji. Omenjeno obdobje je izrazito krajše od polnih 10 let zavarovanja, ki jih je zavarovanec moral do zdaj izpolniti v ZDA pred sprejemom tega sporazuma, če je iz ameriškega sistema želel pridobiti pokojnino,« so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Pokojnina se bo nato odmerila v višini, ki je v sorazmerju z dopolnjenimi zavarovalnimi dobami, kar pomeni, da bo vsaka pogodbenica plačala tak delež pokojnine, ki ustreza dejanski dobi, dopolnjeni v okviru njenega sistema socialne varnosti,« so še zapisali.
Zelo pomembno z razvojnega vidika
S tem se bodo v Slovenijo lažje vrnili številni, ki so nekaj let delali v ZDA, ne bi pa želeli izgubiti pravic iz socialnega zavarovanja, ki so jih pridobili tam. Med temi delavci je visok odstotek mladih, ki so visoko usposobljeni, zato je za Slovenijo z vidika njenega razvoja to še toliko bolj pomembno. Sporazum bo zagotovil tudi neprekinjenost zavarovalne dobe v eni pogodbenici v času, ko ti začasno delajo v drugi pogodbenici, s čimer bo odpadla tudi obveznost dvojnega plačila prispevkov.
Iz ene države v drugo
S sporazumom je urejen tudi »izvoz« pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja iz ene države v drugo. To pomeni, da bo lahko upokojenec, upokojen v eni državi, neomejeno prejemal pokojnino tudi v drugi.