Nigradov denar

Poslovanje občinskega podjetja – čisto brez zaupanja

Gabrijel Toplak
25. 12. 2016, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V Listi za pravičnost in razvoj bi glede na posojila in pretakanje denarja na hčerinske družbe pričakovali sankcioniranje s strani nadzornega sveta, ki očitno ne opravlja svoje funkcije.

STA
Je vprašljiva usoda direktorja komunalnega podjetja?

Če je mestni svet v četrtek kljub nekaterim pomislekom potrdil nov mandat direktorju javnega podjetja Energetika Maribor Alanu Percu, pri Marku Žuli, prvem možu občinskega podjetja Nigrad, (za zdaj) ne bi bilo tako.

Premalo informacij

STA
Župan mestne občine Maribor Andrej Fištravec čaka na ugotovitve nadzornega sveta.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Župana Andreja Fištravca je preveč razjezila odločitev Žule, da denar podjetja posodi zasebnemu podjetju. »Župan žal nima celotnih informacij. Poslovanje Nigrada je stabilno in ni ogroženo. Za poslovanje v tolikšnem znesku soglasje nadzornega sveta sicer ni potrebno, v gospodarskih družbah pa ni praksa, da bi se o poslovnih odločitvah obveščalo posameznega delničarja. V preteklosti je Nigrad že doživljal kritike delničarjev, da preferira večinskega delničarja – Mestno občino Maribor, zato je bila ta praksa po sprejetju skupščinskega sklepa o enaki obravnavi opuščena,« pojasnjuje Žula. Z županom se je želel sestati in mu pojasniti vidike njegove odločitve, a mu ni uspelo. »Sušenje odpadnih muljev je del nape komunalne dejavnosti. Posojilo je bilo realizirano v zvezi s primarno dejavnostjo družbe. Navsezadnje – če bi mesto Maribor bolj aktivno sodelovalo pri pridobivanju delnic tudi od delničarja DUTB, v tej situaciji zdaj sploh ne bi bili,« je sklenil Žula.

Iz občinske piar službe sporočajo, da je za vse komentarje, vezane na poslovanje družbe Nigrad in nadzor nad potrjevanjem finančnih načrtov in poročil, pristojen nadzorni svet podjetja. Tudi za odločanje o posojilu zasebnega podjetja. »To so zadeve, ki jih mora poslovodstvo pojasnjevati nadzornemu svetu, in ne župan. Ko bo nadzorni svet seznanil župana s svojimi ugotovitvami, bo lahko ocenil oziroma revidiral svoje stališče, ki je sicer javno znano, da direktor Nigrada Marko Žula ne uživa njegovega polnega zaupanja,« so zapisali.

Vztrajajo pri reviziji

Stojan Auer, prvak občinske LPR, pa pravi, da bi moral biti Žula glede na posojila in pretakanje denarja na hčerinske družbe v prvi vrsti sankcioniran s strani nadzornega sveta, ki očitno ne opravlja svoje funkcije. »V LPR v prvi vrsti kličemo na odgovornost nadzorni svet, ki je neposredno odgovoren predstavnikom lastnika oziroma v večinskem delu sestave županu Fištravcu. Vztrajali bomo pri reviziji njegovega dela in v primeru ugotovitev nepravilnosti zanj zahtevali zakonske sankcije,« dodaja Auer.