Največ jih je povezanih s posegi, ki so bili izvedeni brez zahtevanih soglasij ali dovoljenj, še vedno je pogosto tudi odlaganje odpadkov v okolje.
Kot je v petek objavilo ministrstvo za okolje in prostor, so po akciji ocenili, da je največ kršitev povezanih s posegi, ki se izvajajo brez zahtevanih soglasij ali dovoljenj ali v nasprotju z njimi, še vedno je pogosto odlaganje odpadkov v okolje, zaznali pa so tudi naselitve tujerodnih invazivnih rastlin in vznemirjanje zavarovanih vrst živali.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Med primeri kršitev so postavitev klopi, zasaditev sadnega drevja in tujerodne rastlinske vrste brez naravovarstvenega soglasja, postavitev ograje v nasprotju z naravovarstvenim soglasjem in vznemirjanje zavarovanih vrst živali.
V dveh primerih so na območjih odkrili odpadke, ki jih bo treba odstraniti. V enem primeru je zavezanec zgradil stanovanjsko stavbo, za katero je pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje in tudi naravovarstvene pogoje, ne pa tudi naravovarstvenega soglasja, v drugem primeru zavezanec ni pridobil dovoljenja za poseg v naravo.
Nadzor so izvedli na območju 13 mokrišč oz. vodnih ekosistemov: Črete, Murska šuma, mrtvice Mure, Petišovci - rastišče vodne škarjice, Lubnik, Ljubljansko barje, Sajevec, Sotla s pritoki, Dolina Vipave, Biljenški glinokop in Dolina Reke. V sedmih primerih kršitev niso odkrili.