Zadružno podjetje Peko kooperativa si še vedno prizadeva za obuditev tržiškega Peka in njegove 113-letne tradicije. Po neuspelem poskusu najema proizvodne stavbe in osrednjih trgovin še naprej zbira zagonska sredstva, medtem ko je prodaja Pekove stečajne mase že v teku.
Kot pojasnjuje v kooperativi, ki je nastala pod okriljem gibanja Ladislava Trohe Osveščeni prebivalci Slovenije, so na dobri poti za uresničitev ljudskega projekta. Več kot 700 zadružnikov in 23 podjetij je vplačalo za skoraj 30.000 evrov sredstev. Kooperativa oblikuje tudi kadrovsko bazo in zbira ideje.
Pobuda: banke naj terjatve spremenijo v lastniški delež
Vendar pa ne gre vse po njihovih načrtih, zato se je kooperativa v teh dneh za pomoč obrnila tudi na poslance. "Očitno je tudi Peko v stečaju, v katerem so osrednje upnice slovenske banke, na poti izpeljave stečajnega postopka po vzgledu mnogih drugih slovenskih podjetij in blagovnih znamk, ki so končali na smetišču zgodovine," poudarjajo v kooperativi.
Kooperativa daje pobudo, da banke upnice svoje terjatve spremenijo v lastniški delež v Peko kooperativi. Tega bodo, kot trdijo v kooperativi, banke "dobile povrnjenega po delih glede na uspešnost poslovanja Peko kooperative, ki bo zagotovljena, če se v stečaju ne bo razprodal po delih, kar je očitno zadnja odločitev stečajne upraviteljice". Ta bi po njihovem mnenju morala delovati tudi v luči ohranjanja kulturne in gospodarske dediščine.
Prodaja po delih
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše je tako kot ostali stečajni upravitelji v stečajnem postopku zavezana upnikom zagotoviti čim višje poplačilo terjatev, zato se je v minulih tednih lotila prodaje Pekovega premoženja po delih.
Sprva se je s ponudniki pogovarjala tudi o možnostih najema Peka kot celote, a resnost ponudb ni bila potrjena z vplačilom celotne varščine. Tako je nekatere Pekove nepremičnine, za katere je obstajal interes, oddala v najem ločeno. Na tak način naj bi se Pekovo premoženje tudi prodajalo.
Naprodaj bo tudi blagovna znamka, in sicer za izhodiščno ceno 761.000 evrov. Peko kooperativa, ki je bila na kranjskem okrožnem sodišču registrirana junija letos, po mnenju stečajne upraviteljice neupravičeno uporablja Pekovo blagovno znamko, zato je proti kooperativi vložila tožbo z zahtevo po prepovedi uporabe omenjene znamke.
Obljubljena pomoč vlade
Peko kooperativa vseeno nadaljuje z aktivnostmi za uresničitev marca izdelanega poslovnega načrta za ponovni zagon Peka, ki bi, kot pojasnjuje v. d. predsednice Peko kooperativa Andreja Repše, proizvajal sodobno in kakovostno obutev, galanterijo in kasneje tudi vrhunska oblačila.
Kot pravijo v kooperativi, so bili konec oktobra tudi na sestanku pri državnem sekretarju v kabinetu predsednika vlade Tadeju Slapniku, ki jim je obljubil pomoč in sodelovanje s strani vlade.