Pred nočjo čarovnic

Policija ne bo tolerirala čarovnic za volanom!

M.K./STA
28. 10. 2016, 14.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Na policiji opozarjajo, da lahko sami v marsičem poskrbimo, da se v prihajajočih dnevih izognemo nevšečnostim.

Profimedia

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Refik Hodžič s sektorja uniformirane policije na Policijski upravi (PU) Ljubljana, je v bližini pokopališč pričakovati povečan promet, pa tudi manjše zastoje.

Vsem, ki bodo obiskali pokopališča, svetuje, da se na pot odpravijo pravočasno, če je mogoče, pa uporabijo javni prevoz. Ker je število parkirnih prostorov v bližini pokopališč omejeno, je koristno, če prej predvidijo, kje bodo lahko parkirali, če pri pokopališčih ne bo dovolj prostora.

Tam, kjer bo spremenjen prometni režim, naj upoštevajo začasno prometno signalizacijo o preusmeritvah prometa ter navodila policistov in redarjev.

Kot je opozoril Matija Breznik s sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana, je pomembno tudi, da v vozilih na vidnih mestih ne puščamo predmetov, kot so denarnice, torbice ali mobilni telefoni. Najbolje je, da vrednejših predmetov sploh ne puščamo v avtomobilu, saj nas lahko tudi takrat, ko jih umaknemo v prtljažnik ali pod sedež, kdo opazuje in nato vlomi v vozilo.

Breznik previdnost svetuje tudi na samem pokopališču in pravi, naj osebnih predmetov ne nosimo v odprtih košarah ali torbah, ob urejanju grobov pa jih ne odložimo brez nadzora.

Brez mask za volanom

Ob bližnji noči čarovnic, ko ponekod potekajo tudi zabave v maskah, na policiji opozarjajo, da je uporaba mask med vožnjo prepovedana. Za kršitev je predpisana globa v višini 120 evrov. Z masko tudi ni dovoljeno vstopati tudi na varovana območja, kot so banke in pošte, prav tako z njo ni dovoljeni prečkati meje.

Tiste, ki bodo odšli na počitnice, na policiji opozarjajo, naj pred odhodom ustrezno poskrbijo za stanovanja in stanovanjske hiše ter pustijo videz, kot da je nekdo prisoten doma.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Ljudem tako svetujejo, naj ne spuščajo rolet in ne puščajo obvestil o odhodu na telefonskih odzivnikih ali na družbenih omrežjih razlagajo o tem, kdaj in za koliko časa bodo odpotovali. Dobro je tudi, da se s kom dogovorijo, da jim prazni poštni nabiralnik ali da si uredijo preusmeritev pošte.

Tisti, ki imajo vgrajen alarm, naj tega tudi vklopijo, kajti po Breznikovih besedah policija po vlomu nemalokrat ugotovi, da tovrstni alarmni sistemi niso bili vklopljeni. V primeru vloma v stanovanje pa na policiji svetujejo, da takoj pokličemo policijo, v stanovanje pa ne vstopimo, saj je v njem še lahko storilec, zaščitijo pa se tudi forenzični dokazi.

Preverite razmere na cestah

Kot sicer voznikom svetujejo, da pred odhodom na daljšo pot preverijo razmere na cesti, na poti pa vožnjo prilagodijo razmeram. Posebej naj bodo pozorni na otroke, starejše, pešce in tudi kolesarje, ki so kljub slabim vremenskim razmeram še vedno na cesti. Naj bodo previdni, svetujejo tudi pešcem. Da bodo bolj vidni v prometu, pa naj uporabljajo svetla oblačila, odsevne trakove in kresničke.

Hodžič je voznike tudi pozval k dosledni uporabi varnostnih pasov in poudaril, da "alkohol ne sodi za volan", če v vozilu ni naprav za prostoročno telefoniranje, pa je med vožnjo prepovedana tudi uporaba mobilnih telefonov.

Previdno na parkiriščih

Breznik pa tudi na ulici ali parkirišču priporoča nekatera preventivna ravnanja. Ob dvigu denarja na bankomatu svetuje, da denar takoj pospravimo, previdni in pozorni pa naj bomo tudi ob uporabi mobilnega telefona na prostem. Če pa postanemo žrtev ropa ali drzne tatvine, odsvetuje, da bi poskušali roparja zaustaviti, saj je ta lahko močnejši, pa tudi oborožen.

Najbolje je s klicem na pomoč opozoriti mimoidoče, veliko pa bomo storili, če si bomo zapomnili njegov osebni opis, kam je pobegnil, s kakšnim vozilom, je dejal.