Pošteno plačilo

Najslabše plačani javni uslužbenci napovedali protest

G.G./STA
27. 10. 2016, 14.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije v četrtek, 3. novembra ob 12. uri pred poslopjem vlade pripravlja protestni shod zaposlenih v javnem sektorju z najnižjimi plačami. Na protestu, ki bo potekal pod geslom Zahtevamo pošteno plačilo, nočemo miloščine!, bodo opozarjali, da s svojimi prihodki ne morejo dostojno živeti.

STA

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je pojasnil, da je pobuda za protest prišla iz vrst najslabše plačanih javnih uslužbencev v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), saj je največ najslabše plačanih uslužbencev, skoraj 5500, ravno v vzgoji in izobraževanju. Pobudi so se nato pridružili tudi drugi sindikati, člani konfederacije.

Spomnil je, da v javnem sektorju skoraj 9000 zaposlenih prejema minimalno plačo, med njimi so čistilke, hišniki, vozniki, zaposleni v tehničnih službah ... Ob tem je opozoril, da minimalna plača sega že preko 16. plačnega razreda, kar pomeni, da ima minimalno plačo že velik del zaposlenih s srednješolsko izobrazbo.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Plačna anomalija

Po njegovih besedah gre za plačno anomalijo v javnem sektorju, pred katero si vlada "zatiska oči in ušesa", čeprav se je že leta 2009 zavezala, da bo odpravila plačne anomalije. Vlada jih obenem "cinično zavaja", da bo anomalije odpravila, hkrati pa v proračunih za prihodnji dve leti "ni niti evra" za odpravo neustreznih vrednotenj delovnih mest, je poudaril Štrukelj. Zato vlado poziva, naj pokaže, koliko sredstev je namenjenih odpravi plačnih anomalij. Dejal je še, da "minimalne plače bolijo enako v javnem in zasebnem sektorju". Zato bo sporočilo protestnega shoda presegalo okvir javnega sektorja, je dodal.

Protestnega shoda se bo po udeležilo tudi več kot sto zaposlenih v plačni skupini J iz Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR). Kot so sporočili iz sindikata, bodo vlado opozorili, da je skrajni čas, da se položaj zaposlenih v plačni skupini J ustrezno uredi, saj je bilo neustrezno vrednotenje njihovih delovnih mest že leta 2009 prepoznano kot anomalija plačnega sistema.