Ožji del misije bo sestavljalo 12 mednarodnih ekspertov iz devetih držav, ki jih bo vodil Jakič, nekdanji slovenski obrambni minister in poslanec. Nameščeni bodo v Podgorici. S 15. septembrom bo v državo prišlo še 12 dolgoročnih opazovalcev, sodelujoče države v Ovseju pa naj bi potem prispevale še sto kratkoročnih opazovalcev za obdobje neposredno ob datumu volitev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Misija Ovseja bo opazovala volitve in ocenjevala, ali bo proces potekal v skladu z mednarodnimi standardi za demokratične volitve, pa tudi v skladu z nacionalno zakonodajo. Spremljali bodo registracijo volivcev, registracijo kandidatov, aktivnosti v predvolilni kampanji, delo volilnih organov in pristojnih državnih institucij. Spremljali bodo tudi poročanje medijev in reševanje morebitnih sporov, povezanih z volitvami.
Opazovalna misija bo nato objavila tudi poročilo z ugotovitvami. Predvidoma že naslednji dan po volitvah bo objavljeno preliminarno poročilo, približno osem tednov kasneje pa dokončno poročilo, napovedujejo na ODIHR.