Nadzor

Dvojčka umrla zaradi nezadostne komunikacije med zdravniki

M.K./STA
29. 8. 2016, 16.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Strokovni nadzor v Splošni bolnišnici Trbovlje ob primeru januarske smrti dvojčkov ob porodu je pokazal, da je bila komunikacija med zdravniki na primarni, sekundarni in terciarni ravni nezadostna. Posledično čas carskega reza ni bil pravilno načrtovan, nosečnica pa je rodila mrtva otroka.

Dolenjski list
Policijska preiskava primera smrti dvojčkov ob porodu v splošni bolnišnici Trbovlje še poteka.

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je pojasnil, da je nadzor, ki so ga opravili predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, pokazal, da je bila nosečnost omenjene bolnice skrbno vodena.
Carski rez je bil ob pregledu nosečnice ustno načrtovan za 37. teden nosečnosti. Zaradi odsotnosti anesteziologov nosečnica pa ni bila razpisana za carski rez v 37. tednu kot je bilo ustno načrtovano, ampak šele v 38. tednu. Specialisti si med sabo tudi niso ustrezno podali informacij o tem, da gre za nosečnico s povečanim tveganjem za zaplete, je pojasnil.

Na Policijski upravi Ljubljana so pojasnili, da policijska preiskava še poteka.

Tako sta otroka umrla že nekaj dni pred načrtovanim porodom v 38. tednu nosečnosti, porodnica pa je 12. januarja v trboveljski bolnišnici rodila dva mrtva otroka.

Neoptimalen način naročanja na carske reze

Komisija, ki je opravila nadzor nad primerom, je ugotovila tudi neoptimalen način naročanja na carske reze v Splošni bolnišnici Trbovlje. Bolnišnici priporočajo, da razpisovanje za naročen carski rez omogoči vsak delovni dan in ne enkrat na teden.

Komisija je še opozorila, da bi moral biti nujni carski opravljen kadar koli. V obravnavanem primeru nujnost za carski rez ni bila pravilno ocenjena, čas carskega reza pa ni bil pravilno načrtovan. Kot ugotavlja komisija, bi zaradi dejstva, da je imela nosečnica določene zdravstvene težave in da je nosila dva otroka, nosečnost morali končati in carski rez opraviti v 34. tednu.

Komisija v poročilu tudi svetuje ukrepanje ob napotitvah nosečnic na sekundarno in terciarno zdravstveno obravnavo. Če v bolnišnici nosečnico napotijo nazaj na primarni nivo, je treba vztrajati in nosečnico takoj napotiti na terciarno raven. Če nosečnica kljub temu noče v terciarni center, pa komisija svetuje, da s podpisom potrdi, da se zaveda morebitnih posledic.

Sicer pa komisija ugotavlja, da je oskrba novorojenčkov v Splošni bolnišnici Trbovlje zadovoljiva.
Iz zdravniške zbornice poročila o nadzoru ne želijo posredovati kljub temu, da Možina priznava, da gre za dokument javnega značaja.

Tožilec zbornice predlaga uvedbo postopka pred sodiščem zbornice

So pa pojasnili, da je odbor za strokovno-medicinska vprašanja pri zbornici konec junija zadevo odstopil v obravnavo tožilcu zbornice. Ta je predlagal uvedbo postopka pred razsodiščem pri zbornici. Direktorica trboveljske bolnišnice Marina Barovič je danes dejala, da primera ne želi komentirati do konca vseh postopkov pri zbornici.

Odvetnik staršev umrlih dvojčkov Milan Vajda je pred meseci na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo proti bolnišnici in trem zaposlenim zaradi suma malomarnega zdravljenja. Gre za ovadbo proti strokovni direktorici bolnišnice Ani Medved, predstojniku ginekologije v tej bolnišnici Miroslavu Jurci in zdravnici Maji Merkun.