Spomladi leta 2014 so na svetu severnoprimorske regije župani soglasno sprejeli sklep o prekinitvi projekta, s katerim bi uredili regijski center za ravnanje z odpadki v Stari Gori. Odločitvi so botrovale predvsem pritožbe krajanov v postopku pridobitve okoljevarstvenega soglasja.
Koliko bo to stalo
Na tako odločitev županov je vplivalo tudi dejstvo, da država ni odobrila delnega prenosa projekta v finančno perspektivo 2014–2020. Iz dopisa direktorata za javne službe varstva okolja in investicij v okolje je namreč razvidno, da je bilo v finančni perspektivi 2007–2013 načrtovanih preveč regijskih centrov za ravnanje z odpadki za območje Slovenije.
Koliko točno bo stalo zapiranje odlagališča, še ni mogoče napovedati. So se pa na četrtkovi seji novogoriški mestni svetniki seznanili z okvirno višino finančnega jamstva za zaprtje odlagališča nenevarnih odpadkov v Centru za ravnanje z odpadki Nova Gorica in tudi potrdili predlog sklepa o seznanitvi.
Kdo bo plačal?
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Na sejo je prišel tudi direktor Komunale Nova Gorica Darko Ličen, ki je predstavil več variant izračuna finančnega jamstva v času zapiranja, po katerih naj bi od Agencije RS za okolje pridobili okoljevarstveno soglasje.
Po oceni Lična bo za zaprtje in tridesetletni monitoring treba nameniti med šest in osem milijonov evrov, ki jih morajo zagotoviti občine, ki so odlagališče uporabljale. Končna cena pa bo bremenila tudi uporabnike, torej gospodinjstva na Goriškem in v Vipavski dolini, ki bodo morala verjetno plačevati nekoliko več za komunalne storitve.
Dražje storitve
Zneski na položnicah so sicer malenkost višji že zdaj, saj je treba odpadke, ki prihajajo v Staro Goro, kjer je center lociran, razvoziti drugam. Prevažanje odpadkov na druge lokacije torej že zdaj predstavlja nove stroške za prebivalce Goriške in širše okolice.
Center za ravnanje z odpadki je v tem trenutku le zbirališče odpadkov in sortirnica, manjše količine odpadkov, in sicer gradbenih, predelajo sami. Smeti se od tu razvozijo na druga slovenska odlagališča; mešani odpadki potujejo v Celje in Hrastnik, papir v Ljubljano ali Krško, kosovni odpadki pa gredo na Jesenice.