Enotnost naroda in pogum njegovega oboroženega dela sta skovala zmago v osamosvojitveni vojni, je v nagovoru poudaril prvak SDS Janez Janša.
V nagovoru na ljubljanskem Trgu republike je Janša posebej izpostavil pomen desetdnevne vojne za Slovenijo, pri tem pa spomnil na nekatere prelomne vojaške akcije. Kot ključno je omenil zasedbo vojaškega skladišča JLA pri Borovnici. "Pogum Slovencev je takrat občudoval ves svet," je dejal Janša in opozoril na pomen osamosvojitvene enotnosti naroda.
Janša se je prav tako zavzel za preimenovanje Trga republike. "Ko se bo ta trg imenoval Trg Jožeta Pučnika, vedite, da ste se zbudili v drugačni Sloveniji," je dejal. Ob tem je izrazil razočaranje, da so s trga izgnali osamosvojitveno lipo, ki po 25 letih še ni dobila novega blagoslova: "Nadškof Šuštar še ni dobil naslednika, ki bi ta blagoslov opravil za celo Slovenijo na glas, tako da bi ga slišala lipa in slovenski narod."
Janša je osamosvojitev znova označil za edino vrednostno središče, ki povezuje slovenski narod in ga zato po njegovih besedah ne smemo rušiti. Ob tem je v nagovoru udeležencem proslave - po nekaterih ocenah se jih je zbralo več tisoč - izrazil optimizem glede prihodnjega razvoja Slovenije. Po njegovih besedah so naši temelji vendarle dovolj trdni, "da ne bo ogroženo bivanje v tej hiši".
Udeležencem je pozdravne besede namenil tudi predsednik VSO Aleš Hojs. Opozoril je, da pomlad, ki se je začela ob osamosvojitvi Slovenije ni in ne bo nikoli končana. Pot pomladi po njegovih besedah namreč vedno znova terja dodatna prizadevanja: "Nikoli ni dovolj prizadevanj, da našo domovino naredimo boljšo." Poudaril je, da bi na Trgu republike moral stati spomenik samostojni in suvereni slovenski državi.
Nocojšnja proslava VSO v središču prestolnice je ponudila tudi kulturni program, v katerem nastopajo mladi iz različnih koncev Slovenije, dramski igralci in pevci. Za glasbo skrbi tudi orkester Slovenske vojske.
Razklana politična desnica
Sicer je VSO s proslavo izzval veliko slabe volje na desnem političnem polu. Sprva je kazalo, da bosta poleg SDS pri njeni organizaciji sodelovali tudi NSi in SLS. Najprej si je premislila zunajparlamentarna SLS, nato pa je udeležbo preklicala tudi predsednica NSi Ljudmila Novak in s tem dala jasen signal, kakšen je odnos stranke do proslave.
Nesoglasja so se pokazala tudi pri izbiranju govorcev. Sprva sta bila poleg Janše napovedana tudi evropski poslanec iz vrst NSi Lojze Peterle in starosta slovenske politike Ivan Oman. Najprej se je nagovoru odrekel Oman, dan pred proslavo pa tudi Peterle, ker se je čutil nezaželenega. Hojs je namreč ocenil, da Peterle ni primeren govorec.
Na nocojšnji proslavi manjka tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki naj bi na njej zmolil molitev za domovino. Tako Novakova, Peterle, Oman in Zore pa so se udeležili petkove osrednje državne proslave.
Kot je Hojs povedal v izjavi za medije po proslavi, se je Zore za odsotnost opravičil, a je ni pojasnil. Sicer pa je Hojs izrazil zadovoljstvo nad obiskom slovesnosti, sploh ob vseh zapletih v zadnjem tednu. "Glede na to, koliko je bilo tej proslavi vrženih polen pod noge, je uspela imenitno," je povedal.