Pozivi k neplačevanju rtv-prispevka, ki pogosto spremljajo očitke o domnevno pristranskem novinarskem poročanju, se po Fillijevih besedah zaenkrat v praksi niso poznali. "Takšno pozivanje resnično ni smiselno. Ni razumljivo, da bi se zaradi nezadovoljstva s posameznim programskim prispevkom ogrozilo celotno delovanje zavoda. To preprosto ne zdrži racionalne presoje," je dejal.
"Naročnike skušamo prepričati, naj se ne pustijo zavesti takim provokacijam. Z neplačevanjem prispevka se ne ogrozi le informativni program, na katerega leti največ očitkov, ampak se ogrozijo tudi npr. vse kulturne vsebine ter vsebine za otroke in mladino," je izpostavil generalni direktor RTVS.
Opozoril je še, da je rtv-prispevek dejansko "parafiskalna dajatev, ki se izterja po davčnih postopkih, kar pomeni, da ima naročnik le malo možnosti, da prispevka ne bi plačeval". Filli je zato vse nezadovoljne z delovanjem RTVS pozval, naj raje o tem obvestijo njega, direktorja televizije in radia, odgovorne urednike ter varuha pravic gledalcev in poslušalcev.
Odločilna je pokončna drža novinarja in urednika
In kaj pravi Filli o morebitnih pritiskih na novinarje in urednike? "Vsak politik ve, da če bo želel vplivati na program, ne bo vplival prek generalnega direktorja," je dodal Filli. Ključ do politične neodvisnosti medija je po njegovem prepričanju pokončna drža posameznega novinarja in urednika, "kar v primeru RTV Slovenija dobro funkcionira".
"Lahko zatrdim, da delujemo nevtralno in tudi neodvisno," je ocenil Filli. Opozoril je, da oceno utemeljuje z odzivi občinstva ter z obsegom zahtev za popravek, sodnih postopkov in postopkov pred Novinarskim častnim razsodiščem, ki so jih deležni: "Če se pošalim - nas pokritizirata tako Mladina kot Reporter. V tem smislu nismo nikogaršnji in to je prava drža."
"Vsekakor v zavodu velja spoštovanje vlog, kar pomeni, da uredniška struktura spoštuje poslovne odločitve vodstva, vodstvo pa uredniške odločitve. Če bi se uredniške odločitve zaporedoma in pogosto izkazale za napačne, pa se seveda postavi vprašanje primernosti urednika in bi se bilo treba z njim pogovoriti, v skrajnem primeru ga tudi zamenjati," je pojasnil Filli.