Slovenija

Protest pred parlamentom

Polona Krušec
1. 4. 2016, 17.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Zakaj Ljubljana ne prisluhne našim skrbem in se spreneveda, se sprašuje lokalno posoško društvo, ki se bori za boljšo kakovost življenja v hudo onesnaženi dolini.

Eko Anhovo
Njihovo zasedanje pred parlamentom ni obrodilo sadov – sporni zakon je bil vseeno sprejet. Sledi pritožba na nekatere člene.

Člani društva Eko Anhovo in dolina Soče so v prizadevanjih, da njihovi domači kraji postanejo bolj zdravi, sila vztrajni. Menijo, da je treba onesnaženje, ki ga dolini Soče povzroča Salonit Anhovo, zajeziti ali celo odstraniti. Prepričani so, da jim pristojni organi, vključno s podjetjem Salonit, prikrivajo prave podatke o vplivih obrata na okolico. Ti naj bi bili po mnenju društva kritično obremenilni, celo tako, da naj bi sejali visoko stopnjo obolevnosti za hudimi boleznimi in smrt.

Eko Anhovo
Predsednik društva Eko Anhovo Bogomir Bavdaž se s svojimi člani ne bo vdal.

Shod v prestolnici

Nedavno so se člani društva odločili, da gredo v Ljubljano, kjer so pred parlamentom organizirali protestni shod. Z njim so poslance opozorili na sporne spremembe zakona o varstvu okolja. Državni zbor je kljub protestu sprejel spremembe. Društvo opozarja, da je dopolnjeni zakon sicer na prvi pogled videti do okolja prijazen, a se za posameznimi alinejami skriva veliko pasti.

"Sporne so zlasti spremembe, s katerimi postajajo okoljevarstvena dovoljenja trajna, prej so bila časovno omejena, in sicer na deset let. S spremembami se nižajo okoljski standardi v primerih, kadar bi bili stroški obratovanja po načelih BAT (najboljše razpoložljive tehnologije) za podjetja previsoki. Spremembe tudi omogočajo, da vlada nevarne snovi odstrani s seznama nedovoljenih, da javnost izloči iz procesa soodločanja ter da se podaljša rok za izvedbo inšpekcijskega nadzora v hujših primerih kršitev, ki bo po novem lahko kar pol leta. S temi spremembami se je kapitalu in politiki omogočilo, da se znebijo, po besedah predsednika društva Eko Krog Uroša Macerla, 'motečega faktorja'– civilne družbe, ki bi oteževala delovanje umazane industrije," pojasnijo v društvu.

Mediaspeed
Predsednik društva Eko Krog Uroš Macerl je podprl gibanje in prizadevanja posoškega društva.

Grozljiva realnost

"Žal si velika večina prebivalcev občine Kanal ob Soči še vedno zatiska oči pred resnostjo problema. Malo ljudi ve, da so izpusti plinov, ki nastajajo pri sežiganju nevarnih odpadkov v Salonitu Anhovo, strupeni. V že tako z azbestom obremenjenem okolju je zadnja leta še sežigalnica odpadkov. Podjetje Salonit Anhovo ima od leta 2014 dovoljenje za sežig 108 tisoč ton odpadkov letno, od katerih je lahko kar 40 odstotkov nevarnih," zgroženi navajajo. Njihov naslednji korak je pritožba na nekatere sporne člene zakona, ob pomoči državnih svetnikov.

Eko Anhovo
Tako so člani društva Eko Anhovo in njihovi podporniki pred parlamentom simbolično prižgali svečki.