Kot so sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), se je glasovanja o primernosti Damjanoviča na tej funkciji udeležilo 114 od skupno 149 zaposlenih, od tega mu je 91 oziroma 79,82 odstotka odreklo zaupanje. Glasovanje je izpeljalo delavsko predstavništvo v zavodu ob podpori Sviza ter Sindikata kulture in narave Slovenije Glosa.
Pritožbe o nekompetentnem vodenju
Sindikata, ki zastopata interese zaposlenih v filharmoniji, sta konec lanskega leta opozorila, da že dlje časa prejemata pritožbe o njegovem nekompetentnem vodenju filharmonije in neprofesionalnem odnosu do zaposlenih ter kršitvah predpisov. Zahtevala sta, da se javno opraviči za žalitve, ki jih je izrekel na račun glasbenikov.
Glasovanje je izpeljalo delavsko predstavništvo v zavodu ob podpori Sviza ter Sindikata kulture in narave Slovenije Glosa.
Kot so zapisali v današnjem sporočilu, nezaupnico direktorju vidijo kot posledico "njegovega omalovaževanja v Slovenski filharmoniji zaposlenih glasbenic in glasbenikov ter žaljivih in neresničnih trditev, da imajo slednji preveč časa za rovarjenje, poljubne zadolžitve in nobene odgovornosti".
Ni se opravičil
Kljub pozivu se Damjanovič zaposlenim ni opravičil, temveč je po mnenju sindikatov "z izjavami, kot je tista, da gre le za majhno skupino posameznikov, zavajal javnost in razdor med zaposlenim še poglobil". Kaplja čez rob pa je bila po ocenah Sviza zavrnitev sestanka s sindikati ob navzočnosti članov delavskega predstavništva, ki so bili izvoljeni v skladu z določbami kolektivne pogodbe za kulturo.
Ker je omenjeno glasovanje po mnenju sindikatov nedvoumno pokazalo, da Damjanovič še zlasti v umetniškem delu zaposlenih, v orkestru in zboru nima več podpore za vodenje filharmonije, sta ga pozvala k odstopu.
Ministrico za kulturo Julijano Bizjak Mlakar pa sta ob tem pozvala, naj nemudoma sprejme predstavnike orkestra in zbora Slovenske filharmonije, delavskega predstavništva ter obeh sindikatov, da ji pojasnijo razloge za nezadovoljstvo.