Po navedbah vodstva občine je 11. marca iz kinete, ki povezuje cisterno kurilnega olja na dvorišču in kurilnico v občinski stavbi, izteklo med 5000 do 6000 litrov kurilnega olja. Od tega so gasilci iz lovilnega bazena uspeli počrpati okoli 2000 litrov.
Zamenjane vse cevi
Še isti dan se je pričela sanacija terena, v okviru katere so bile med drugim zamenjane vse cevi. "Po odkopu onesnažene zemljine do nivoja temeljev lovilne sklede cisterne za kurilno olje in pregledu kinete, v katerih sta oljna cevovoda, je bilo ugotovljeno, da se je kineta, ki deluje kot lovilna in transportna instalacija v primeru iztekanja, posedla ob lovilni skledi cisterne in omogočila iztekanje olja. Oljna cevovoda sta bila poškodovana, kar je omogočilo iztekanje olja," pojasnjujejo na občini.
V tem tednu se je sestala občinska komisija za pitno vodo, ki je pregledala stanje in predloge za sanacijo. Eden od predlogov je, da se izvrta piezometer ob cisterni do nepropustne podlage in se izvedejo hidrogeološke in kemijske analize vzorcev.
Indikatorjev onesnaževanja ni
V preteklih dneh je Mariborski vodovod v vodnjakih na črpališču Vrbanski plato vzel vzorce vode in ugotovil, da v vodi ni nobenih indikatorjev onesnaževanja. Nadalje bodo odvzeli vzorce vode še iz vodnjakov Športnega centra Branik in v piezometru inštituta IZUM.
"Sanacija izlitja je dolgoročni proces, saj se bo iz preventivnih razlogov stanje spremljalo za daljše časovno obdobje. Nujni ukrepi za spremljanje stanja so pripravljeni, kakor tudi nadaljnji ukrepi in različni scenariji," poudarjajo na občini, kjer so bili takoj po dogodku tarča kritik, da o izlitju niso pravočasno obvestili okoliških prebivalcev.
Nujna hidrogeološka dela se bodo financirala v sklopu intervencije, za ostala sredstva pa bo predvidoma zagotovljena dodatna proračunska postavka v drugem branju predloga proračuna občine za letošnje leto.
"Ni razloga za preplah ali vznemirjenje. Hitrost morebitnega pronicanja kurilnega olja do podtalnice je odvisna od številnih faktorjev, predvsem sestave tal. V kolikor bi do tega dejansko prišlo, je to še zmeraj proces, ki traja od par mesecev do leta dni, v vmesnem času pa bomo s sanacijskimi ukrepi naredili vse, da bomo zavarovali mariborsko pitno vodo," sporočajo z občine.