"Spoštovani gospod predsednik, menim, da smo voditelji narodov in držav poklicani, da po svojih najboljših močeh pripomoremo k medsebojnemu spoštovanju in razumevanju, da okrepimo mednarodni mir in varnost. Glede nekaterih pomembnih vprašanj imava različne poglede. To dodatno spodbuja potrebo po dialogu. Poleg negovanja tradicije in pietete vidim tudi v tem pomen vaše udeležbe na spominski slovesnosti in najinega srečanja," je v vabilu zapisal Pahor.
Slovenski minister Karl Erjavec je po razpravi o odnosih z Rusijo in gospodarskih sankcijah, ki se iztečejo konec julija, v Bruslju izpostavil, da je Rusija pomembna mednarodna igralka in poudaril njeno vlogo pri iranskem jedrskem dogovoru ter iskanju rešitve krize v Siriji. Svojim kolegom je povedal za slovesnost na Vršiču, ki se odvije vsako leto, a o imenih še ni govoril. Odzivi menda niso bili omembe vredni, saj da na tako visoki ravni vabilo ni nič posebnega, razen za notranjo politiko države.
V EU torej, tako Karel Erjavec, zaradi vabila ni vznemirjenja ali odzivov. Očitno pa to ne velja za ZDA.
Ameriški pritiski
Kot je poročal Večer, so na Pahorja pritisnili Američani, naj Putina ne povabi v Slovenijo. Podobno naj bi na münchenski varnostni konferenci nanj pritisnila tudi pomočnica ameriškega državnega sekretarja Vicotira Nuland, pristojna za evropske in evrazijske zadeve. Po navedbah Večera Pahor tako zahodnim partnerjem pošilja pomembno sporočilo. Slovenska stran pa ima olajševalne okoliščine, piše MMC: v Moskvo naj bi potovala tudi visoka politično-gospodarska delegacija Avstrije, Putin pa naj bi v juniju potoval na Finsko. Lani se je v Vatikanu srečal s papežem Frančiškom, hkrati pa še z italijanskim premierjem Matteom Renzijem. Obiskal je tudi madžarskega premierja Viktroja Orbana.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V Sloveniji do sedaj dvakrat
Vladimir Putin je Slovenijo sicer obiskal dvakrat. Leta 2001, ko se je prvič srečal s tedanjim ameriškim predsednikom Georgeem Bushem. Nato pa še deset let pozneje, ko ga je še kot premier povabil Pahor. Takrat je bila glavna tema pogovorov projekt gradnje plinovoda Južni tok.