V Sloveniji kadi približno četrtina odraslih prebivalcev. Leta 2007 sprejeta novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov je Sloveniji prinesla prepoved kajenje v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih ter uvedla tudi kadilnice. Sprva je omejitev kajenja prinesla upad v deležu kadilcev, ki pa se je kmalu vrnil na tistega iz časov pred sprejemom novele.
Škodljivi vplivi kajenja na zdravje so dokazani, kajenje je med dejavniki tveganja za nekatere vrste raka, možgansko kap, srčno-žilne bolezni in kronične pljučne bolezni. Omejevanje porabe tobaka je zato pomemben javno zdravstveni izziv. Tako ministrstvo s spremembami zakona načrtuje številne ukrepe prav za opozarjanje potrošnikov o škodljivosti kajenja.
Sprememba zakona bo predvidoma prinesla licence za prodajo tobačnih izdelkov, kot jih že poznajo v Avstriji in na Finskem. Obeta se prepoved kajenja v zasebnih vozilih v prisotnosti mladoletnih oseb in popolna prepoved oglaševanja, promocija in sponzoriranje tobačnih in povezanih izdelkov. Prodajalci namreč po ugotovitvah tržnega inšpektorata sedanjo delno prepoved masovno kršijo.
Ministrica s sodelavci naj bi danes spregovorila tudi o reševanju problematike pomanjkanja anesteziologov v UKC Maribor.