Slovenija

EU uvedla uvozne carine za jeklene izdelke iz Kitajske in Rusije

STA
12. 2. 2016, 13.57
Posodobljeno: 26. 1. 2024, 08.14
Deli članek:

Da bi domačo jeklarsko industrijo zaščitila pred poceni konkurenco, je Evropska komisija danes uvedla začasne uvozne dajatve za določene izdelke iz jekla iz Kitajske in Rusije. Hkrati je sprožila protidampinško preiskavo v zvezi z uvozom še treh kitajskih izdelkov iz železa in jekla na trg EU.

Reuters
Carine na jeklo bodo 25-odstotne, na aluminij pa 10-odstotne.

Kot so danes sporočili v Bruslju, je komisija poleg drugih nedavno sprejetih začasnih protidampinških ukrepov z današnjim dnem uvedla še začasne protidampinške dajatve za hladno valjane izdelke iz jekla, uvožene iz Kitajske in Rusije.

Hkrati je začela novo protidampinško preiskavo v zvezi z uvozom treh kitajskih izdelkov iz železa in jekla na trg EU. Če bo ugotovila, da so bile brezšivne cevi, težke plošče in vroče valjani ploščati izdelki iz jekla dejansko uvoženi po umetno znižanih cenah, bo sprejela ukrepe za zaščito evropske industrije pred nepošteno trgovino.

Carine za uvoz kitajskih izdelkov iz jekla se gibljejo med 13,8 in 16 odstotki, ruskih pa med 19,8 in 26,2 odstotka. Evropska komisija se lahko pozneje odloči, da bodo uvozne dajatve veljale tudi za nazaj, od decembra 2015.

Cene jekla in surovin v Evropi padajo
Evropska jeklarska industrija se sooča z velikim padanjem cen jekla in surovin, še posebej velikana, kot sta Arcelor Mittal in Thyssenkrupp. Sedem največjih evropskih držav proizvajalk jekla je tako EU pred kratkim pozvalo, naj ukrepa proti "nepoštenim trgovinskim praksam".

Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström je današnjo odločitev komentirala z besedami: "Ne smemo dopustiti, da bi nepoštena konkurenca z umetno nizkimi cenami ogrožala našo industrijo." Evropska komisija je doslej uvedla zaščitne trgovinske ukrepe za 37 različnih izdelkov iz jekla, devet preiskav še poteka.

Evropska komisija je danes tudi razširila obstoječe protidampinške in protisubvencijske ukrepe za uvoz kitajskih sončnih celic in modulov še na Tajvan in Malezijo. Odločitev je sprejela po preiskavi, s katero je ugotovila, da se trgovinski ukrepi EU v zvezi s sončnimi moduli in celicami iz Kitajske zaobidejo s pretovarjanjem prek teh dveh držav.