Slovenija

Vlada pritiska na policiste, naj bodo inkasanti in državljanom pišejo kazni

G.G.
21. 1. 2016, 14.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ker se zaradi policijske stavke v državno malho steče manj denarcev, naj bi vodje enot na različnih policijskih upravah prejeli navodila, da morajo ukrepati zoper vse kršitelje cestnoprometnih prekrškov, V obeh policijski sindikatih opozarjajo, da to ni nujna naloga, ki jo morajo izvajati v času stavke in sklepajo, da vlada očitno potrebuje denar,

STA

Policijski sindikat Slovenije
V proračun se steka manj denarja.

V sporočilu za javnost skupnega stavkovnega odbora Sindikata policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije so zapisali, da so na sredinih sestankih na različnih policijskih upravah vodje enot, zadolženi za področje prometne varnosti, in njihovi pomočniki prejeli navodila, da morajo na področju izvajanja prometne varnosti v delovne naloge policistov odrejati konkretne naloge, na podlagi katerih je treba ukrepati zoper vse kršitelje cestnoprometnih prekrškov.

Če policisti ne bodo ukrepali, bodo na teren napoteni vodje in njihovi pomočniki, ki bodo zaznavali kršitve in jih sporočali policistom, ki bodo zoper slednje morali ukrepati. Če tudi v tem primeru policisti ne bi ukrepali, bi morali vodje zoper policiste uvajati disciplinske postopke, pojasnjujejo v sindikatih in opozarjajo, da odkrivanje prekrškov ni nujna naloga, ki bi jo v skladu z zakonom v času stavke morali izvajati.

V stavkovnem odboru sindikatov so prepričani, da gre za usklajen pritisk vodstva policije, saj so bili sestanki na vseh policijskih upravah izvedeni isti dan. Ob tem zanikajo, da se je v času stavke, ki traja od 18. novembra, poslabšalo stanje prometne varnosti na cestah.

Posledice prvih štiridesetih dni stavke: izrečenih za 4,5 milijona evrov manj kazni kot v enakem obdobju lani

Policijski sindikat Slovenije
Varnost pa se (še) ni poslabšala.

Kot navajajo, je bilo v prvih 40 dneh stavke izrečenih za 4,5 milijona evrov manj kazni kot v enakem obdobju lani, število prometnih nesreč z najhujšimi posledicami in tudi število vseh prometnih nesreč pa sta v tem času močno upadla. "Navedeno jasno kaže, da zmanjšanje policijskih ukrepov zaradi stavke policistov še nima neposrednega vpliva na prometno varnost, kot to želi prikazati vodstvo policije. Kažejo pa navedeni rezultati na to, da bi konec leta v državnem proračunu lahko zmanjkalo celo 60 milijonov evrov," so pojasnili v sindikatih.

Po njihovih navedbah je lahko tako vsakomur jasno, da gre "za vladni pritisk na vrh policije, ki očitno zahteva, da je denarne globe za vsako ceno potrebno izrekati". Če boste v prihodnjih dneh naleteli na radarje policije ali podobne akcije, boste zato, ker vlada potrebuje denar, ki ga drugače kot iz žepov državljanov ne zna pridobiti, sporočajo državljanom. Kot napovedujejo, bodo ne glede na vse pritiske še naprej poskušali preprečevati inkasantstvo, saj to "nikakor ne more biti nujna in verjetno tudi ne redna policijska naloga". Poudarjajo, da je stavka zaposlenih v policiji in na notranjem ministrstvu legitimna in zakonita.

Arsen Perić / M24
Policisti odgovarjajo, da niso le inkasanti.

Trdijo, da ne jamrajo, a so vseeno počasni

"Čeprav pravijo, da ne jamrajo, pa rešitve iščejo izjemno dolgo," opozarjajo v sindikatih, kjer po pojasnilih predsednika Sindikata policistov Slovenije Zorana Petroviča še vedno nimajo datuma za naslednje srečanje z vladno pogajalsko skupino. 

Vladni predlog višine in načina reševanja plačnih anomalij iz začetka meseca sta namreč policijska sindikata zavrnila, saj da je zanje nesprejemljiv in vsebinsko daleč od stavkovnih zahtev.