Grški finančni minister Evklid Cakalotos mi je potrdil, da grška vlada sprejema vlogo IMF v procesu, je dejal Dijsselbloem ob prihodu na prvo zasedanje finančnih ministrov držav območja evra v novem letu. To je predvsem rutinsko in ne bo prineslo novih odločitev.
Po Dijsselbloemovih besedah je povsem jasno, da je sodelovanje IMF del julijskega dogovora o tretjem programu za Grčijo, ki predvideva do 86 milijard evrov pomoči državi. Vloga IMF in privatizacijski sklad sta bili vprašanji, ki sta v julijskih pogajanjih ostali odprti do konca.
Šef evroskupine je danes spomnil, da je za več članic območja evra sodelovanje IMF nujen pogoj. Še zlasti ta pogoj izpostavlja ključna evrska igralka Nemčija. Nizozemec je spomnil tudi, da IMF sodelovanje v programu pogojuje z verodostojnim dogovorom o lajšanju ogromnega grškega dolga.
IMF s sedežem v Washingtonu je sodeloval v prvih dveh programih pomoči za Grčijo, dogovorjenih leta 2010 in 2012, a nova grška vlada Aleksisa Ciprasa, ki je Grkom obljubljala konec zategovanja pasu, njegove vloge v tretjem programu zaradi skladovih strogih stališč ni želela.
Potem ko so Grčija in mednarodni posojilodajalci julija lani po maratonskih pogajanjih dosegli dogovor, ki vključuje IMF, je grški premier Aleksis Cipras konec lanskega leta menil, da sodelovanje IMF ni več potrebno.
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici se je na te izjave po pisanju nemškega časnika Süddeutsche Zeitung v sredo odzval z opozorilom Atenam, naj se ne igrajo z IMF. Kot je spomnil, je za več držav, ne le za Nemčijo, sodelovanje IMF nujno.
Grčija je sicer v pričakovanju nadzorne misije, ki naj bi prvi pregled izvajanja lani poleti dogovorjenega tretjega programa do 86 milijard evrov pomoči začela v ponedeljek. Pričakuje se, da bo pregled trajal več tednov, Dijsselbloem govori celo o mesecih.
V ospredju pozornosti pri ocenjevanju izvajanja programa pomoči so pokojninska reforma, proračunski cilji za letos in privatizacijski sklad. Pomemben mejnik je 24. februar, ko mora Grčija poravnati več milijard evrov dolgov.
Dijsselbloem je danes ocenil, da je grški predlog pokojninske reforme resen, a opozoril na vprašanje finančne vzdržnosti. Viri pri EU so pred tem dejali, da je grški načrt pokojninske reforme zelo ambiciozen, a opozorili, da je treba še preučiti vse podrobnosti.
Grški finančni minister Cakalotos pa je po obisku šestih evropskih prestolnic, v katerih je predstavil pokojninski načrt, danes v Bruslju dejal, da je povsod naletel na "razumevajoča ušesa" ter na sogovornike, ki so osredotočeni na rešitve, ne na probleme.
Uspešno končanje prvega pregleda tretjega programa pomoči za Grčijo je nujno za začetek razprave o lajšanju ogromnega grškega dolga, ki pa je nujno za sodelovanje IMF v programu.