Blok 5 bo do nadaljnjega v postopkih konzervacije, so nam sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne. Tako so se končale ideje o njegovi ekološki sanaciji, ki bi šele omogočila, da zastareli blok zaženejo za potrebe proizvajanja toplotne in električne energije ter pare, potrebne za zagon bloka šest, »ker je investicija glede na težave pri realizaciji in zadnje cenovne trende ekonomsko nevzdržna«.
Pričakovano. Izjemo je bilo namreč treba prijaviti do konca leta 2013, tako kot je bilo storjeno za blok 4, so nam sporočili iz HSE. Do tega ni prišlo, ker bi bila potrebna ekološka sanacija kotla petega bloka. »Poleg tega blok 5 ne izpolnjuje formalnih pogojev za prijavo izjeme,« še pojasnjujejo v HSE.
3,3 milijona z vključenim DDV bo moral po pogodbi TEŠ odšteti za transformator, ki ga ne potrebuje več. Blok 5 bo namreč prešel v trajno konzervacijo, saj bi bila ekološka sanacija zastarelega kotla predraga. TEŠ je podpisala pogodbo za izdelavo transformatorja. Postopke za preklic pogodbe so sprožili šele zdaj, ko peti blok nima več okoljskega dovoljenja.
Naročili transformator, ki ga ne potrebujejo
Šesti blok z nazivno močjo 600 MW proizvaja toliko energije, da jo je smel preko obstoječe infrastrukture v omrežje oddajati le sam. Če bi ob njem elektriko proizvajal tudi peti blok, bi bile kapacitete omrežja presežene. Zato je bilo nujno, da TEŠ kupi dodatni transformator, da bi preko njega peti blok zvezali direktno na 220-kilovoltno omrežje. Zdaj tudi HSE priznava, da je bilo jasno, da bodo okoljska dovoljenja zastarelima blokoma 4 in 5 potekla z začetkom letošnjega leta.
Zakaj so v TEŠ tedaj naročili 220-kilovoltni transformator v skupni vrednosti 3,3 milijona evrov, z vključenim DDV, s pomočjo katerega bi lahko peti blok hkrati s šestim v omrežje oddajal proizvedeno energijo? »V času podpisa pogodbe z Etro je imel TEŠ vsa soglasja in tudi takrat se še sploh ni vedelo, da se razmišlja o tem, da naj blok 5 ne bi nikoli več obratoval,« so nam odgovorili iz HSE.
Ušteli so se pri ceni energije
Ekološka sanacija bloka 5 je dejansko bila na agendi uprave TEŠ, a so se ušteli pri ceni energije. V HSE pojasnjujejo, da so »ekološki parametri znani že dalj časa (sprejetje direktive IED iz leta 2010)« in pri tem zastavljeni roki nikakor niso bili nerazumni, »je pa v zadnjem času treba upoštevati cene električne energije v prihodnje in se v tem oziru odločati glede potrebnih investicij«.
»Nadomestni« blok šest, ki se ne zažene sam
»Ogrevanje v dolini ni več samoumevno, ker so bile v preteklosti storjene tehnične napake. Nekdo je načrtoval blok, ki se ne more sam zagnati, če izpade ali pa ga mi ustavimo. Blok 6, vreden 1,4 milijarde evrov, potrebuje zunanji vir za napajanje,« je pred meseci za Delo pojasnjeval generalni direktor HSE Blaž Košorok.
Transformator bo kmalu končan
»Pogodbo smo podpisali 15. julija lani. Zdaj je transformator v finalni fazi izdelave. Mi ga delamo naprej po veljavni pogodbi, ne glede na to, da v medijih beremo o polemikah glede ukinitve delovanja bloka pet. Zaenkrat imamo veljavno in podpisano pogodbo, po njej dela nadaljujemo v skladu z mrežnimi plani; nimamo nobene uradne informacije, da bi bilo kakorkoli drugače,« trdi Peter Novak, direktor za komercialo pri podjetju Kolektor Etra.
TEŠ skuša zdaj prekiniti pogodbo, so nam odgovorili iz HSE. »Po podpisu pogodbe in njenem izvajanju so v TEŠ nastopile spremenjene okoliščine in dileme glede nadaljnjega obratovanja bloka 5, ki jih naročnik ob sklenitvi pogodbe ni mogel predvideti niti preprečiti. V zvezi z navedenim potekajo trenutno med TEŠ in Kolektor Etro usklajevanja in razgovori glede sporazumne rešitve nastale situacije – prekinitve pogodbe.«
Izgubo TEŠ bi lahko poravnali odjemalci energije
TEŠ bo v naslednjih letih delala izgubo, to je jasno. Po poročanju Dnevnika je Holding Slovenske elektrarne na vlado konec lanskega leta v veliki tajnosti naslovil predlog. Nanašal se je na reševanje nasedle investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6). Predsedniku vlade Miru Cerarju so predlagali, da bi se elektrarna z zakonom vključila v tako imenovani sistem prednostnega dispečiranja za elektriko iz domačega primarnega vira. Gre za mehanizem, s katerim je država vrsto let pomagala TE Trbovlje. V praksi je to pomenilo dodatek na položnicah odjemalcev električne energije, ki je bil namenjen pokrivanju razlike med tržno in lastno ceno iz Trbovelj. Vlada je idejo o položnicah začasno odložila, ni pa je pokopala.