Slovenija

Utrujeni delavci Steklarne Hrastnik

žk
12. 1. 2016, 16.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Uničene družine, pokvarjeno zdravje, prenizke plače. Vse to so očitki, ki jih je na vodstvo Steklarne Hrastnik naslovila bivša zaposlena. Vodstvo odgovarja.

sta
Andrej Božič, generalni direktor Steklarne Hrastnik

»Delala dva meseca v Steklarni Hrastnik za trakom ... prekleto dobra izkušnja, da sem na lastni koži ugotovila, da delavec ni vreden nič. Zadnja smet. Delaš sedem dni na teden v štirih izmenah. Za vse poškodbe si kriv sam ... ni poškodb pri delu. Lepo se vse zaposluje preko agencije in podpisuješ pogodbo vsak mesec. Tako lahko le sanjaš o kreditu ali da bi imel še kakega otroka. To je najlepši način, da se te odkrižajo, in itak nimaš nobenih pravic. Na koncu šihta pa si zgaran do amena,« opisuje svojo izkušnjo J. U. iz Hrastnika. Ker kljub diplomi drugje ni dobila dela, se je prek agencije Adecco zaposlila v steklarni.

J. U. na facebooku o delu v steklarni pravi: »Podpisuješ pogodbo vsak mesec. Tako lahko le sanjaš o kreditu ali da bi imel še kakega otroka.«

K zapisu so jo spodbudile izjave direktorja steklarne Andreja Božiča v enem izmed intervjujev: »Delavci Steklarne Hrastnik radi hodijo v službo, radi imajo svoje podjetje in delajo za skupni cilj. So ambiciozni, zadovoljni in solidarni. Želijo biti najboljša steklarna na svetu, zdaj so namreč drugi. To je podjetje, ki skrbi za svoje delavce, za njihovo zdravje, za njihove družine.«

Komentar J. U., ki se je po družbenih omrežjih razširil kot ogenj, pa je: »Jaz ne vem, direktor Božič, o kom govorite. Če bi kdaj šli povprašat delavke za trakom, ki garajo za minimalca, ki ga dobijo z dodatki na nočne in s prevozom, bi mogoče videli, da nobena ne dela rada v vašem podjetju, ampak je to njihov izhod, da imajo sploh delo. Vse ženske so zgarane, zjamrane, živčne, s težavami s hrbtenico. In ne, niso zadovoljne s svojim življenjem. In vprašajte se, zakaj vas mladi delavci pogosto zapuščajo.«

Direktor steklarne Andrej Božič je avtorico zapisa pozval na obisk in pogovor težavah, ki jih je opazila.

V Steklarni Hrastnik so nam potrdili, da je J. U. dva meseca delala pri njih. Ob tem so dodali, da nekatere navedbe v njenem zapisu ne držijo. Delo naj bi res potekalo v izmenah, a ne sedem dni na teden. Delavci v enoti upravljanja kakovosti, na katero naj bi letele kritike, namreč delajo pet dni na teden, od tega dva dni zjutraj, dva dni popoldne in en dan ponoči. »Zakonska višina minimalne bruto plače v Sloveniji je 790,73 evra, v oddelku SUK pa povprečna mesečna bruto plača znaša 1085 evrov. To je 294 evrov več oziroma 27 odstotkov nad minimalno plačo. Delavci, ki so delali nočno izmeno na silvestrovo, so na primer dobili tudi 30 evrov bruto dodatka. Našim zaposlenim, ki imajo po kolektivni pogodbi nižjo osnovno plačo od minimalne, že od leta 2010 doplačujemo znesek do minimalne plače in vse dodatke NAD minimalno plačo. Tako na letnem nivoju že od leta 2010 namenjamo za plače 1 milijon evrov več samo iz tega naslova,« so zapisali v odgovoru, ki so ga objavili na svojem facebook profilu. Za nas so povedali, da je res, da imajo štiri odstotke delavcev zaposlenih prek kadrovskih agencij, a le takrat, kadar jih v to prisilijo bolniške in dopusti. Pravice in plače agencijskih delavcev naj bi bile enake kot pravice redno zaposlenih. Pojasnili so tudi, da je fluktuacija zaposlenih na izredno nizki ravni in da jih letno po lastni izbiri zapusti 1,46 odstotka vseh zaposlenih.