Predsednik Sindikata policistov Slovenije Radivoj Uroševič je poudaril, da se predsednik vlade Cerar še vedno izogiba jasnemu odgovoru, kaj je s stavkovnimi zahtevami in ali bo spoštoval dogovorjeno in obljubljeno, to je ureditev statusa in plačil za opravljeno delo.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Zoran Petrovič pa je opozoril na dotrajano policijsko opremo in dejal, da bi moralo njeno izločanje teči že nekaj časa. Ne glede na to, pa so zdaj pozvali policiste, da sami preverijo ustreznost opreme. Ob tem je spomnil, da je temeljna dolžnost delodajalca - vlade, da zagotavlja takšno opremo in delovna sredstva, ki bodo omogočala varno in učinkovito delo.
Izločili že enajst vozil
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Policijska sindikata namreč zahtevata uresničitev zavez, ki so jim jih dale že prejšnje vlade v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih. Med zahtevami je tudi povečanje plač policistov za 35 odstotkov in izplačilo presežnih ur. Prav tako zahtevajo, da se policistom zagotovi delovno in zaščitno opremo, ki jim bo omogočala varno delo. Policisti so začeli stavkati 18. novembra.
V sindikatih ugotavljajo, da se ta proces dogaja v zadnjih 24 urah. Petrovič je poudaril, da sindikat nima vseh podatkov in ima le podatke, ki jim jih posredujejo zaposleni. Do danes do 13. ure je bilo iz prometa izločenih enajst dotrajanih vozil, zadnje vozilo je bilo zaradi neustreznih zavor izločeno na območju Policijske uprave Celje.
V ponedeljek je bil na eni policijskih postaj po njegovih besedah opravljen skrben pregled ustreznosti zaščitnih jopičev in čelad. Ponovil je zgovoren podatek, da je od 31 zaščitnih jopičev kar 23 izločenih kot neprimernih, za uporabo jih je ostalo le osem, je dejal in dodal, da je podobna slika tudi v drugih policijskih enotah. "To kaže na to, koliko in v kolikšnem obsegu se je vlagalo v varnost pri izvajanju nalog," je dejal.
Z izločanjem dotrajane in neustrezne opreme policisti po navedbah sindikalistov želijo pokazati dejansko stanje pri opremi, pa tudi, da del krivde nosijo sami policisti. "S takšno opremo so policisti ob tem, da so včasih tudi zanemarjali svojo lastno varnost, zagotavljali enega najvišjih standardov varnosti v evropskem prostoru in svetu," je poudaril Petrovič. Kot je dodal, bo morda omenjeni ukrep ob dolgotrajnem izvajanju prisilil vlado, da razpiše in izvede postopke za dobavo opreme in ureditev statusa zaposlenih v policiji.
Za vsak primer je policijski stavkovni odbor po Uroševičevih besedah izdelal temeljit načrt stavkovnih aktivnosti. "En del teh aktivnosti se že izvaja in bojimo se, da bodo policisti bosi in peš prihajali na interventne dogodke, če bomo stavko temeljito izvedli do konca," opozarja Uroševič.
Če se vlada do četrtka, ko sindikata organizirata protestni shod, ne bo odzvala, vodstvi sindikatov napovedujeta dodatne zaostritve in "stopnjevanje prisilnih sredstev, od opozoril do najhujših oblik stavke - upora". "Vse bomo storili, da bo za stavko izvedel premier Cerar in da jo bo tudi občutil," sta poudarila sogovornika.