Pristojni avstrijski organi so Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v sredo obvestili o pojavu bolezni modrikastega jezika, ki se ne prenaša na ljudi. Prav tako ne vpliva na pogoje za trženje živil živalskega izvora, saj so za to bolezen dovzetni samo prežvekovalci.
Prav tako v sredo je Nacionalni veterinarski inštitut upravo obvestil o sumu na bolezen modrikastega jezika pri dveh kravah na severovzhodu Slovenije. Na kmetiji so že izvedli prve ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni z živalmi; prepovedali so premike živih živali izven območja z omejitvami.
Vzorce so poslali v potrditev in določitev serotipa virusa v referenčni laboratorij EU v Veliki Britaniji. To bi bil sicer prvi primer te bolezni v Sloveniji.
V luči omenjenih dogodkov se je v sredo sestalo državno središče za nadzor bolezni in sprejelo ukrepe v skladu z veljavno zakonodajo. Določili so območje z omejitvami, ki zajema območne urade uprave za varno hrano in veterinarstvo Murska Sobota, Ptuj, Maribor in Celje.
Na teh območjih veljajo posebni pogoji za premike dovzetnih vrst živali. Na območju z omejitvami bodo izdali odločbe z ukrepi in obvestila za tiste, na katere se ukrepi nanašajo.
Bolezen modrikastega jezika je bolezen živali, za katero so dovzetni vsi prežvekovalci, vključno z ovcami, govedom, jelenjadjo in srnjadjo, kozami in kamelidi (kamelami, lamami, alpakami, guanaki in vikunjami), ni pa nevarna za konje ali prašiče, prav tako ni nevarna za ljudi.
Za bolezen so značilne spremembe ustne in nosne sluznice ter roževine parkljev. Bolezen povzroča virus, ki ga širijo nekatere vrste krvosesih mušic. Najbolj tipičen znak bolezni je modrikavost jezika.