Ob taki odločitvi skupščine je vršilec dolžnosti generalnega direktorja ZZZS Samo Fakin umaknil tudi naslednjo točko na dnevnem redu današnje seje - predlog finančnega načrta zavoda za leto 2016. Ustavili bodo tudi pogajanja z izvajalci za prihodnje leto, je napovedal.
"Menim, da je današnje sporočilo skupščine jasno - nekaj priložnosti vidimo v splošnem dogovoru 2016 in bi lahko del denarja transformirali v skrajševanje čakalnih dob," je dejal Fakin in izrazil upanje, da bo ministrstvo za zdravje prisluhnilo. "Doslej posluha ni bilo, je bil bolj diktat," je menil. Poudaril je, da bi bilo kljub vsemu "manj slabo", če bi rebalans vendarle sprejeli. "Je pa enkrat res treba reči dovolj. Čas je, da tisti, ki vplačujejo v zdravstveno blagajno, tudi odločajo o porabi denarja in da se ZZZS ne tretira več kot javni sektor," je še dejal.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Predstavnik zavarovancev v skupščini Bojan Žvikart je po glasovanju opozoril, da z odločitvijo o glasovanju proti predlogu ne bodo na boljšem ne zavarovanci ne zdravstveni zavodi. Spomnil je, da je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc že na prejšnji seji, na kateri so prav tako razpravljali o rebalansu, zagotovila, da so ukrepi o dvigu cen izvajalcem zdravstvenih storitev le začasni.
Podobno kot drugi člani skupščine, predstavniki zavarovancev, je poudaril, da so tokrat zadnjič glasovali tako, da so morali izbirati "manjše zlo med dvema slabima opcijama". Pozval je vlado, naj skuša biti bolj aktivna in ne prihaja več na skupščino s takimi alternativami, ampak z bolj usklajenimi predlogi.
Smole je sicer izrazil prepričanje, da je kljub temu, da smo že v drugi polovici novembra, še čas, da bi se rebalans sprejel. Znova pa je poudaril, da ne zavarovanci in ne delodajalci niso odgovorni za to, da trenutno v zdravstvu čaka 210.000 ljudi.